Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

anibiotik da ili ne

daliborka

Postovani,

moja cerka od 7,5 godina dobila je prije dva dana temperaturu 37,8. Radili smo "brzu" lab. i rezultati su sljedeci: L-6, segmentirani 0,79, limfociti 0,21.
Nalaz urina je uredan.
Grlo je srednje crveno, limfne zlijezde uvecane. Kasalj suv, sporadican, nos ne curi.
Doktorka je rekla da nije viroza, vec da nalaz ukazuje na bakterijsku infekciju grla.
Dala je Sumamed, 3 dana po 7,5 ml.
Pitam se da li je Sumamed bio neophodan jer sam cula da je to jak antibiotik.
Nakon dva doziranja, temperaura je u jednom trenutku porasla na 38,8. Dali smo paracetamol i uspjeli da je spusimo.
Inace, uzasavam se tih "sakom i kapom" antibiotika.
Da li biste i Vi dali istu terapiju? Kako biste tretirali problem?

s postovanjem!

Darko Richter, dr. med.

Ja joj uopće ne bih bio uradio krvnu sliku.
Vido bih treba li, ili ne antibiotik. Ali, nalaze joj sasvim sigurno ne bih radio.

vlatkavs

Lijepo molim cijenjenog dr da mi kaže da li je Sumamed dobar u liječenju akutne upale sinusa?!
Dijete 8,5 god,155cm,47 kg,Sumamed 500 1x1/3 dana nakon 10-odnevne viroze(L,DKS-mirni),sada L u potarstu(13 bili 6),subfebrilan,bolovi između očiju,iznad očiju i "bole ga oči iznutra"... Nos neprohodan ,pomaže Operil,sekret iz nosa serozan,gust do žuto zelen .Nismo radili briseve,aspirate,RTG
Da li je dovoljno 3 dana atb.th ili treba duže?
Hvala,
Pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

Sumamed može biti dobar, osobito ako je klica koja uzrokuje sinuitis, osjetljiva na azitromicin (Sumamed). Daje se 3 ili 5 dana.

vlatkavs

Hvala na brzom odgovoru. Nadam se da će uzročnik biti osjetljiv na azitromicin i da neču morati gnjaviti klinca raznim dodatnim pretragama...
Da li je u ovakvom slučaju dovoljno napraviti L i DKS ili treba CRP ili SE dodatno? Kaže pedijatrica da treba... Sada smo na drugom Sumamedu pa je još rano reči da li pomaže,ali temp ne prelazi 37,pa vjerujem da je već bolje. Bolovi su još prisutni što je predpostavljam normalno jer ništa ne prolazi preko noći.
Pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

Meni za dijagnozu sinuitisa ne treba uglavnom ništa, osim mojeg pregleda i bistre glave.
Prava dijagnoza, ona egzaktna, postavlja se na CT-u, ali, to je previše zračenja za jedan, ili prvi i posljednji, sinuitis.