Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Antibiotik i temperatura

ninabalerina

Poštovani,
prije 3 tjedna smo cijepili dijete staro 2 godine Prevenarom 13, dijete je prije 5 dana imalo visoku temperaturu i kašalj (kao pseći lavež) te nam je prije 2 dana pedijatrica na zamjeni na temelju nalaza krvi u kojem su leukociti jako povišeni dala antibiotik Amoksicilin uz objašnjenje da dijete ima pneumokok bez obzira na cjepivo jer da cjepivu treba min mjesec dana da počne njegova puna zaštita. Od tog pregleda do sad dijete više nije imalo temperaturu i smirio se kašalj a danas tj. treći dan od uzimanja antibiotika djetetu temperatura opet raste( sad je 38,4) i kašalj je opet prisutan i produktivan.
Molim Vas za savjet što da radimo, vjerojatno ćemo do Zarazne ako temperatura nastavi rasti.
Unaprijed zahvaljujem
, Nina

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Točno je da treba proći barem 1-2 mjeseca nakon primjene cjepiva kako bi se postigla zaštita. Pneumokok rijetko bude primarni uzrok laringitisa, tako da je vjerojatno u podlozi virusna infekcija koja se pridružila kolonizaciji bakterija u nosu.