Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Reakcija na bcg

Dinaaaaa

Postovani, dojence od 10 mjeseci je prije 5 dana primilo bcg vakcinu i na tom mjestu je od prvog dana prisutno crvenilo i potkozna tvrda promjena. Crvenilo se djelomicno povuklo, ali je ta tvrda promjena i dalje prisutna? Je li ovo normalna reakcija?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Opisano spada u uobičajene promjene nakon cijepljenja. Treba kontrolirati pazuh lijeve ruke - ako bi tamo zamijetili oteklinu treba konzultirati kirurga, no to s vrlo rijetko događa.

Dinaaaaa

Postovani, proslo je dva mjeseca kako je dijete, sada staro godinu,primilo ovu vakcinu. Na mjestu uboda je sada 1-2cm velika, tvrda ljubicasta promjena, a koza se mjestimicno i ljusti. U pazusnoj jami nema promjena. Hoce li se ovo samo povuci, treba li neka terapija? Hvala unaprijed.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Za sada ne treba ništa raditi, pratite pazušnu jamu, prsni mišić i jamu iznad ključne kosti. Ako promjena bude veća, izbočenija i ako se nazire gnoj tada se javite kirurgu.