Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

bronhitis

negoteti

Poštovani
Moj sin,6mjeseci star,ima bronhitis.
Jučer je pregledan na srebrnjaku kamo nas je pedijatar poslao da ga dreniraju i očiste mu nos.TRi dana sam ga svakodnevno vodila kod pedijatra na slušanje i kod kuće ga inhalirala ventolinom(3x1 potisak)

Težina 9620g, Visina 72, Spo2:98.respiracija:40,puls:142,temp. 36.6(u)

STATUS:.afebrilan,blago dispnoičan,kardijalno kompenziran,kataraličan,nos pun sekreta,ždrijelo kataralično,na plićima ekspirij produžen,hropci difuzno.
Ostali kl. nalaz uredno.

th. ovdje:fizikalna,ventolin 0,2ml+2 ml f.o.,Solu Medrol

Th. kod kuće Ventolin 3x1 potisak još 3-4 dana,fizikalna terapija,fiziološka otopina, puno tekućine.kortikosteroid parenteralno kod nad. liječnika

Dr je rekla da sve piše na papiru i osim gdje us vrata i sestra drugih odgovora nisam dobila,jer sve piše.

Mene zanima sljedeće:

Smijem li ga stavljati na prsa,jer sam primjetila da mu tada krene sekret na nos i usta?
Imamo Ariana nosni respirator,koliko često smijemo s njim čistit nosić?
Ima li potrebe za puno fiziološke?
Pedijatrica je davala terapiju 1 potisak,pet udisaja...Ovdje mi nije ništa rečeno,Da nastavim s pet udisaja?
I što se tiče Solu Medrola,dr je rekla da dalje može davati pedijatar inekcije.Ali pedijatra nam nema do ponedjeljka.
Da ga vodim na zamjenu na inekcije ili se to daje po potrebi?

Imate li Vi možda još koji savjet (osim da se maknem s interneta)?

Lijepi pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

Smijem li ga stavljati na prsa,jer sam primjetila da mu tada krene sekret na nos i usta? ZAŠTO SE NE BI NORMALNO DOJIO?
Imamo Ariana nosni respirator,koliko često smijemo s njim čistit nosić? VJEROJATNO JE RIJEČ O ASPIRATORU, A NE RESPIRATORU. NOS ČISTITE KADA VIDITE DA JE PUN.
Ima li potrebe za puno fiziološke? NE.
Pedijatrica je davala terapiju 1 potisak,pet udisaja...Ovdje mi nije ništa rečeno,Da nastavim s pet udisaja? NAPISANO VAM JE 3×1 UDISAJ JOŠ 3-4 DANA.
I što se tiče Solu Medrola,dr je rekla da dalje može davati pedijatar inekcije.Ali pedijatra nam nema do ponedjeljka.
Da ga vodim na zamjenu na inekcije ili se to daje po potrebi? PIŠE VAM "KORTIKOSTEROID PAREMTERALNO KOD NADLEŽNOG LIJEČNIKA". NADLEŽNI JE I ONAJ KOJI MIJENJA NADLEŽNOGA.

Imate li Vi možda još koji savjet (osim da se maknem s interneta)?

negoteti

E sad se potvrđuje ona Vaša,kako nismo konkretni u pitanjima...hm...
Stavljanjem na prsa,mislila sam stavljanje da leži na trbuhu...ne znam šta mi bi pa sam napisala prsa...
Ispričavam se!

Bojala sam se da ga čišćenje nosa ne iziritira,odnosno sluznicu...

Dakle pitanje,smijem li stavljati sina na trbuh da leži,samo dok sam ja uz njega?
I ako može odgovor u vezi fiziološke?
Što ima u njoj da je doktori toliko savjetuju u velikim količinama,citiram "natapati fiziološkom"?
Znam da ste jednom ovdje napisali da ostavimo djeci noseve na miru...nešto u tom smislu.

BTW zamjena ne želi primiti dijete ako nema temperature.On je naravno bez nje,dojim ga,inhaliram,dreniram,čistim nos ...
Pričekat ćemo ponedjeljak našeg dr,ukoliko bude gore put na Srebrnjak!

Lijepi pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

Dakle pitanje,smijem li stavljati sina na trbuh da leži,samo dok sam ja uz njega? KAKVE VEZE IMAJU STAVLJANJA POTRBUŠKE I BRONHITIS? NO, AKO BAŠ PITATE, NETKO TKO KAŠLJE VIŠE VOLI BITI USPRAVNO ILI POLUSJEDEĆI. VIKAO DA NIKADA NISTE KAŠLJALI. ZATO VAM SAVJETUJEM, DA, KADA POČNETE KAŠLJATI, ODMAH LEGNETE NA LEĐA, ILI NA TRBUH, PA KAŠLJITE. ZATIM ZAKLJUČITE KAKAV POLOŽAJ JE BOLJI.
I ako može odgovor u vezi fiziološke?
Što ima u njoj da je doktori toliko savjetuju u velikim količinama,citiram "natapati fiziološkom"?
Znam da ste jednom ovdje napisali da ostavimo djeci noseve na miru...nešto u tom smislu. NEMAM POJMA ŠTO SU LJUDI RADILI DOK NIJE BILO FIZIOLOŠKE, VJEROJATNO SU HRPIMICE UMIRALI OD ZAČEPLJENIH NOSEVA. A SADA, SINULO NAM JE SVIMA SUNCE, JER ETO VODE I SLOBODE. ZAŠTO DOKTORI TO TOLIKO SAVJETUJU? EVO, JA SAM JEDAN KOJI OD TOGA ODVRAĆA, A RAZLOG JE VRLO JEDNOSTAVAN: ČOVJEK NIJE RIBA. KAA SE RIBE BUDU LIJEČILE PROPUHIVANJEM ŠKRGI, ONDA ĆEMO RAZMISLITI I O NOSEVIMA SVOJE DJECE. ZAŠTO SEBI NE NATAPATE NOS FIZIOLOŠKOM?

BTW zamjena ne želi primiti dijete ako nema temperature.On je naravno bez nje,dojim ga,inhaliram,dreniram,čistim nos ... ZAMJENA NE MOŽE ZNATI DA LI DIJETE IMA TEMPERATURU ILI NEMA. VI MOŽETE OTIĆI ZAMJENI BILO KADA, AKO SMATRATE DA JE DIJETE BOLESNO. A NIJE SAMO U TEMPERATURI PROBLEM. VI IMATE OVDJE POSLA S NEKIM BRONHITISOM S OPSTRUKCIJOM, I LIJEPO VAM PIŠE DA ODETE PO PARENTERALNI KORTIKOSTEROID KOD ZAMJENE.

negoteti

Nasmijali ste me do suza!
O položaju bebe poslušat ću VaŠ savjet.

A mi smo se vratili od pedijatra na zamjeni,dijete nema temperature,nije ga ni poslušala ...Savjet:čistiti nos FIZIOLOŠKOM i javiti se svom pedijatru u ponedjeljak.
Ja pratim svoje dijete,promatram disanje.
Normalno jede kad mu očistim nos.
Čekam ponedjeljak.

Ja sam primjetila sinoć da je njemu najveći problem u nosu,ono cviljenje se čuje iz nosa.Kad dojim on diše na nos i struže kad diše na njega.a kad mu zatvorim nosić na ust diše bez struganja.
Stariji sin ima alergijski rinitis i njega se liječilo od bronhitisa i davalo mu se puno sirupa za iskašljavanje dok nisam otišla dr Marnu koji je potvrdio da je alergijski rinitis.
Tako da sam uz njega naučila te razlike.

Zanima me smije li sad moj sin star 6mj OPERIL P?

HVALA!

Darko Richter, dr. med.

Ako mu baš treba, radi odštopavanja nosa, bolje Operil P, nego Mr. Muscolo. No, propčitajte u uputi. Ja svojima dajem, kada zatreba, i ne čitam upute. Ali ih ničim ne natapam.
Al' evo, ovo što ste lijepo opisali, kako razlikujete buku šmrklji u dubini nosnih hodnika od škripe u bronhima, to je i meni sada jasnije, odnosno, ukrast ću vam tu metodu radi poduke drugih majki. Do sada sam uglavnom vikao na mame ako ne bi znale gdje dijete škripi: pokazivao sam prstom na nos i prstom na grudi, ali neke nikako da to razlikuju. Onda sam tražio kratke snimke, sa zvukom, da se to vidi. Jer, doista, od rinitisa do bronhitisa dosta je velika razlika, kako sami uviđate, osobito terapijska. Dakle, da ponovim gradivo: neka mama začepi nos i neka osluškuje disanje, pa ako sada škripi u grudima, to je bronhitis. Možete mi dati pet, jer sam brzo ukapirao, ili -5, jer se toga nisam do sada sam sjetio. Možda bi bilo dobro to objasniti još i mojim kolegama. Međutim, ako to nauče sva mame, onda bi ova tajna mogla osati samo mojom i od svih majki. Naime, onda mame ne bi trebale niti ići puno doktorima, ako bi dijete disalo mirno dok mu je uštipnut os.
Sada mi mašta radi dalje. Ako škripi u trbuhu, onda je to ono dalje s plinovima. No tu skoro nikad nema zabune.

negoteti

Dakle, da ponovim gradivo: neka mama začepi nos i neka osluškuje disanje, pa ako sada škripi u grudima, to je bronhitis. Možete mi dati pet, jer sam brzo ukapirao, ili -5, jer se toga nisam do sada sam sjetio. Možda bi bilo dobro to objasniti još i mojim kolegama. Međutim, ako to nauče sva mame, onda bi ova tajna mogla osati samo mojom i od svih majki. Naime, onda mame ne bi trebale niti ići puno doktorima, ako bi dijete disalo mirno dok mu je uštipnut os.
Sada mi mašta radi dalje. Ako škripi u trbuhu, onda je to ono dalje s plinovima. No tu skoro nikad nema zabune.

NE ZNAM JE LI OVO ŠALA!?

Hvala za Operil!
Ja sam se fokusirala na sinov nosić i zaista danas je već puno bolje.Skoro pa da uopće i ne škripi kad diše.
Ne znam zaista jeste li se Vi nasmijali mom postu,ali ja ozbiljno tako provjeravam je li nos zaštopan ili su bronhi u pitanju.
Ne želim podcijenit struku,ali ja sam ipak mama i sa svojim djetetom provodim nnajviše vremena.

Laku noć!

Darko Richter, dr. med.

Ma kakvi nasmijao, nešto sam naučio. To, kako ste se sami dosjetili da razlučite škripu u nosu od one u plućima je doista jako dobro.

negoteti

Bravo ja,još samo da dobije jack pot bila bih idealna mama...možda da uplatim i imala bih šanse za dobitak...

Uglavnom,moj malac je super...

Lijepi pozdrav!

robertasi

Evo i nas sa istim problemom. D. ima 10 mjeseci, prije 5 dana počinje kašalj-produktivi. (sestra koja ide u vrtić isto iskašljava), ponedjeljak i utorak temp. do 38,8 u uhu, preko toga ne prelazi. Noćas i danas nema temperaturu ali i dalje kašlje, osjećam pod dlanom kad joj prislonim na leđa kako se šlajm "voza". Odemo kod pedijatrice, ona ju posluša i kaže jako izražen bronhitis. CRP od prekjučer 19. Dobija amp. dexa ., bisolex 5,5,0, Fenisti 3x10 kapi, ephedrin za nos i Zinnat sirup. .....
Inače dijete je dobrog općeg stanja, temperaturu nema, noćas se samo dva puta zakašljavala, prethodne dvije noći je bilo puno više. Zapravo se dvoumim oko tog antibiotika.... za mene je to jedan vrijedan lijek i mrzim što se daje šakom i kapom.... Gledam u njega i što da radim? Vidim da vi niste skoni olakom davanju antibiotika pa sam odučila savjet ovdje potražiti .
Hvala

Darko Richter, dr. med.

Ako je nakon 5 dana bolesti, CRP samo 19, to praktičkiisključuje bakterijsku infekciju, pa time i potrbu za Zinnatom.

robertasi

Doktore, hvala na odgovoru. Čestit i blagoslovljen Božić želim vama i vašoj obitelji.

Darko Richter, dr. med.

Sretan Božić.
Na godinu ći nastojati tipkati s manje tipfelera.