Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Bronhitis i napuhan trbuh

azrica

Vec sam se javila jednom ali nisam sigurna da li je poruka objavljena pa me evo opet. Imam sina od 2 godine i 9 mjeseci. Rodjen je 3 dana nakon termina, 4200g i 52cm. Dojen je 10 mjeseci a od 4.mjeseca je poceo sa dohranom, postepeno smo uvodili blitvu, voce i tako dalje. Nasi "problemi" zapocinju sa 11.mjeseci kada je dobio 1.put laringitis. Jos 2 puta nakon toga ga je imao i lijecili smo ga salbutamolom. Sve je bilo ok vise manje do prije 6 mjeseci kada je prvi put dobio bronhitis sa visokom temperaturom(39-40). Na toj kontroli pedijatrica me upozorava da maleni ima izrazen trbuh i upucuje nas na pregled ultrazvukom. Ultrazvuk je pokazao da je abdomen uredu osim sto je jetra granicno uvecana. Kako je maleni u tom peridou imao problema sa opstipacijom doktorica nam preporucuje portalak i glicerinske cepice. Nakon mjesec dana ide svaki dan u wc ali trbuh i dalje ostaje isti. Ponovno dobije bronhitis kojeg opet lijecimo iskljucivo salbutamolom i cajem. Ponovno je i visoka temperatura. Nakon 10tak dana mali se tuzi da ga boli uho i pedijatrica kaze da su usi zacepljene. Ona ih do ljeta nemoze ispirati pa smo se pokupili i otisli kod privatnog otorinca koji nam je ocistio usi i rekao da je vjerojatno problem sa 3.krajnikom. Nakon mjesec dana ponovno visoka temperatura i kasalj, pedijatrica ponovno vadi krv i smatra da je u pitanju upala pluca. Prvi put da smo dobili antibiotik- sumamed 5 dana. Obavili sve mogu pretrage krvi mokrace i slikali pluc. Nalazi uredni, pedijatrica smatra da je ipak bronhitis. Nakon 7 dana vise nema temperaturu niti kaslje. Nakon samo 2 tjedna ponovno zapocinje kasalj i vec 2 dana temperatura 37. Inace je odlicnog opceg stanja. Lijepo jede, ide na wc, igra se i spava. Mene zanima smatrate li da je ovo problem 3.krajnika ili neke alergije ili neceg treceg?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ako dijete ide u jaslice vjerojatno nije u pitanju alergija. Povećani trbuh i opstipacija mogu ukazivati na nepodnošljivost određenih namirnica - stoga preporučam konzultirati gastroenterologa. Obzirom na zabrinutost možete konzultirati i pulmologa. Postoje neke bolesti koje se istovremeno odražavaju na dišne i probavne puteve.

azrica

Hvala Vam puno na odgovoru. Jako pazim sto on jede, ribu obozava i jede je 2 do 3 puta tjedno, meso,zelenilo obavezno, voce 1 do 2 puta dnevno, jogurt svakog dana. Naravno pojede on i malo cokolade nakon rucka. Smatrate li da li bi trebali prije pregleda kod gastro.obaviti neke petrage stolice ili slicno?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nema potrebe, pustite njega da odredi što treba od pretraga.