Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

bronhitis,laringitis ili nešto drugo

sinjo

sinčić mi ima 5,5mj prije nekih 1,5mj imao je prvi puta spazam inhaliran je ventolinom i flixotidom 2 dana da bi kroz 3 dana završili na dječjem odjelu gdje je doktorica (spec.alergolog i pulmolog) dijagnosticirala bronhitis sa spazmom (imao je produžen ekspirij, na snimci pluća su se vidjele "sjene" više desno i otežano je i ubrzano disao nije bilo gušenja) te je lječen ventolinom. Nakon 2 dana dobiva temperaturu i počinje promuklo kašljati te dobiva sumamed( pedijatrica je rekla da se radi o laringitisu sa bronhitisom) Nakon te terapije je bilo dobro nekih tjedan dana iza toga se opet čuje spazam kod disanja te dobiva ventolin i fliksotid(u inhalacijama) opet nakon 2 dana dobiva temperaturu te antibioti amoxil i dalje inhalacije:Krvna slika je pokazala samo virozu.Nakon tri dana počinje jaki suhi kašalj sa zalikavanjem i lovljenjem zraka te je tada dobio inekciju za disanje (ne znam točno što) i upučen je na adrenalinsku terapiju(inhalacije) i lječnica mi je rekla da se radi o laringitisu. Više ne znam niti sama što bih mislila te Vas molim da mi malo pojasnite da li je lječenje u redu te dali je to bronhitis,laringitis ili nešto drugo. Napominjem da sam ja alergičarka,a otac je u djetinjstvu imao jaki bronhitis sa napadajima gušenja

Darko Richter, dr. med.

Dijete ima problem, no oko njega nitko nema pojma niti o čemu, a najprije vi sami, jer, prepričavate tuđe impresije i terapijske pokušaje. Što vam to znači "nije bilo gušenja"? Što je to gušenje? Je li se Sadam Husein ugušio? Jeste. Da li se astmatičar guši? Da. Da li se utopljenik guši? Da. Itd., itd. Ta riječ ne znači apsolutno ništa, ali ima puno detalja, koje, da vas ispitujem, vi biste na svaki odgovorili "da, da ..", i opet ne bih znao o čemu je riječ. Ukratko, prividno dajete detaljanopis kroz neku činjeničnu kronologiju, ali te su činjenice potpuno neinformativne i nebitne. Meni trebaju one činjenice koje bih vidio na video zapisu od najduže 15-30 sekundi njegovog "gušenja" ili "ubrzanog disanja" ili "kašlja", i sve bi u času bilo jasno. Ali, vi obilazite taj opis kao da ćete su uprljati ako to opišete. Ili ne znate. Možete mi doći na pregled na Srebrnjak, po mogućnosti s tim video-zapisom (može i na "običnom" mobitelu"blunk, ali, ako vam se ne posreći snimanje, i bez njega, ali s djetetom i s malo koncentracije na ono bitno što mi treba prepričati, a to je stvarni događaj njegovog "gušenja, kašljanja itd.", dok ste ostalo već rekli.

sinjo

Evo ovako kašalj bih okaraktezirala kao režanje tj ne znam niti sama jer još nisam čula bebu da tako kašlje, možda i kao lavež cucka, a u disanju mu se čuje zviždanje ponekad sa hrgljanjem. Isto sada u nedjelju na noć je to disanje bilo jako izraženo osobito pred jutro, a sada kad smo završili sa tim zadnjim inhalacijama(u ponedjeljak) i bili jučer kod pedijatrice na kontroli rekla je da je sve u redu( i meni je tako izgledalo disao je normalno, kašlja nije bilo) međutim on danas opet počinje zviždati i kašljati

Darko Richter, dr. med.

Ovo je već bolje. Dakle, ima laringitis ili laringotraheobronhitis, ili ima laringitis i opstrukcijski bronhitis - ovaj može biti posljedia alergije ili virusno induciran, posebno ako je dijete bilo izloženo pušenju, ili je bilo manje porođajne težine, ili je po porodu moralo biti na kisiku ili čak respiratoru. Bilo bi dobro učiniti alergološku obradu, preporučio bih odmah iz krvi i to: ukupni IgE, grinju te bjelanjak i kravlje mlijeko. Od terapije, čim navrši 6 mj., a to je upravo ovih dana, dati, bez obzira koja će se dijagnoza iskristalizirati, Singulair Mini 1 vrećicu dnevno do ljeta, kasnije, ako ispadne da je alergičar, inhalacijski kortikosteroid, npr. Flixotide 50.

sinjo

Hvala Vam puno vidjeti ću sa pedijatrom za ovo što ste preporučili, ali pošto dolazimo iz Bjelovara za ove testove za alergiju što ste napisali meni je ovdje rečeno kada sam ja pitala kada je sve to krenulo da li je to možda od alergija da se testovi djeci njegove dobi ne rade pošto nema nečega ,ne znam čega, dovoljno u krvi da bi pokazao alergiju

Darko Richter, dr. med.

Najprije se priča da nema u kože pa da se u kožnomprick testu u dojenčeta ništa ne vidi, a sada su prešli na negiranje u krvi. Ako ima, vidi se, a ako nema, ne vidi se. To je cijela istina. Neka se testira.

sinjo

Doktore ja Vas lijepo molim za još jedan savjet.Evo ovako bili smo ponovo kod dr.pulmologa i alergologa (sada se je javio osip po koži drugo je trenutno u redu) i traži pretrage ige ukupni, totalne proteine,elektroforezu, iga, igm,igg te RAST na proteine k.mlijeka, jaja brašna, D.P. te po potrebi ventolin i drugo ništa. E a sada počinju problemi - pretraga RAST se u Bjelovaru ne radi nigdje niti privatno niti u bolnici nego u Đurđevcu na privatno a tamo su mi rekli da tako malim bebama ne vade krv, na moj upit " a leukocite " odgovorila je da to vade iz prsta a ne iz vene.? I sada mene zanima da li je i to sada neophodno ili i ovo drugo može pokazati isto i još jedno pitanje čula je danas sistolički šum intenziteta 2-3/6 i traži ekg te pregled kardiologa dali mi možete malo ovo pojasniti

Darko Richter, dr. med.

Već ranije sam vam rekao neka se alergološki teestira, na koži, ili iz krvi.
Što se tiče šuma na srcu intenziteta 2 ili 3 / 6, nije on od danas ili jučer, ako ga je netko danas čuo. On je ut neko duže vrijeme. Najveći broj šumova na srcu u djece je inocentne ili nedužne naravi, i najveći broj djece ima neki šum. Ali, koje dijete možda ima srčanu manu, to je drugo pitanje. Liječnici se po tome razlikuju, da neki vole sve utvrditi pretragama, a i roditelji pritišču u tom smislu, i nisu zadovoljni ako im neki malo bolji ili iskusniji doktor kaže na temeljnu kliničkog nalaza "ovdje nema ničega". Zato morate raditi pretrage, ako vas onaj koji je uočio neki šum na to uputi. Pa nije taj šum neka matematika, da 2-3/6 znači isto u Bjelovaru kao i u Zagrebu, ili na mojim, ili nečijim tuđim slušalicama ili ušima. Kada bi medicina bila toliko jednostavna kao što su vaša zbrkana pitanja, onda bi već u provm razredu osnovne škole imali poveći broj kompetentnih doktora.

sinjo

Dobili smo nalaze koje smo mogli napraviti ovdje,a za kožno testiranje mi je rečeno da je to nemoguće izvesti kod beba. Rezultati su ovakvi- ukupni IgE- 24,8
IgA 0,10 ALB 37,4
IgG 2,21
IgM 0,62
alfa1 2,7 g/l
alfa2 8,5 Ukupni proteini 63,0g/l
beta 8,2 ALB/GLOB 1,46
gama 6,2
Molim Vas za pojašnjenje nalaza

Darko Richter, dr. med.

IgE mu nije izrazito povišen, ali jest na gornjoj granici, te takav niti potvrđuje, niti opovrgama alergiju u vašeg 6-mj.djeteta. Preporučuje alergol. testiranje na specifične alergene: nutritivne u prvom redu. Nije istina da je dijete te dobi nemoguće testirati na kožei, toje isto kao da vam netko, tko nem aključ od auta, kaže da taj auto nije ispravan i da zato ne vozi.
U nalazima još vidim i sniženje IgG, a to bi trebalo nadoknaditi davanjem imunoglobulina u infuziji. Često su žestoki dišni infekti posljedicom smanjene razine IgG u dobi od 3-6 ili 9 mjeseci, kada je ona uobičajena, ali, ako je jako snižena, tj. kada je IgG ispod 3,0 g/l, tada postoji jasna indikacija za nadoknadom. Učinio bih sada prvo to, pa ako se stanje smiri, ne bih dalje inzistirao na alergološkoj obradi.

sinjo

nadoknadu igg nismo uspjeli dobiti jer je rečeno da su nalazi u redu, ali on malo malo pa ima ili bronhitis ili laringitis u prosjeku svakih 2-3 tjedna idemo ili na inh.ventolinom ili dobiva inekciju solu medrola kada počinje onako kašljati evo jutros se opet čuje piskanje kada diše više ne znam što da radim . Da li je normalno sada bez daljnjih pretraga djetetu davati terapiju da se smiri stanje a uzrok u biti nije otkriven. Molim Vas za savjet jer njemu nije dobro. E da još jedno pitanje nosić mu curi skoro konstantno prozirno vodenkasto ne kapam sa ničim osim sa sterimarom navečer prije spavanja jer sam primjetila da tada lakše diše preko noći . Prije nekih 3 tjedna baka ga je nahranila sa kolačima i on se je osuo dobio je crvene fleke koje su se počele širiti a pošto smo bili na selu oko 30km odavde moja sestra mi je rekla da mu dam Claritine koji ona ima zbog svoje djece to se je smirilo ali se smirilo i curenje iz nosa da li bi to sve moglo imati veze sa alergijom. I da uspjeli smo napraviti al.testiranje pedijatrijski RAST koji je negativan na sve, ali nije testiran na inhalacione alergene

Darko Richter, dr. med.

Mislim da treba nadoknadu imunoglobulinom, jer je IgG od 2,21 definitivno prenizak sa svakoga i svugdje na svijetu. Nemojte mu kapati Sterimar, pa onda davati Claritine. Neću vam reći zašto - a možda ipak: vi njemu ukapate vodu, onda voda počne curiti natrag, onda mu date Claritine, i, naravno, kako mu istodobno ne možete davati Claritine i Sterimar, prestane mu curiti nos. U tome je trik moćnog lijeka Claritine-a. Ali, imnunoglobulini bi mu mogli pomoći, a s obziorm da je proteklo već nekoliko tjedana od našeih prvih razgovora, provjerio bih aktualnu razinu IgG.