Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Bronhoopstrukcija

marijafi

Poštovani doktore,
dijete staro 3 godine ,alergičar: kikiriki,lješnjak i pelud čempresa.
U proteklih godinu dana uz svaku prehladu ( 6 puta do sada) dobije napade u vidu izrazito plitkog disanja ( disanja iz trbuha ), i ostaje bez zraka. U bolnici dobije ventolin i solumedrol injekcije i običnomu bude bolje nakon dvije doze ( cijeli dan ).
Pedijatrica nam je propisala trajnu terapiju aerius sirup i flixotide ( 2X1) preko babyhalera.
Mene muči taj Aerius, zato što smatram da se kod njega radi isključivo o virusnim bronhoopstrukcijama.
Znači, svaki put se dogodi nakon dan- dva jake prehlade.
Stvarima na koje je dokazano alergičan nije izložen i sad ne znam da li je u ovoj priči antihistaminik potreban?
I da li je flixotide ( 50) 2x1 dovoljna prevenicija ovakvih stanja?

Hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Imate pravo, trajno davanje Aeriusa neće pomoći. Flixotide nastavite no trebalo bi razmotriti uvođenje montelukasta (Melarth, Singulair) koji bi trebao biti učinkovit u prevenciji ovih napada koji su potaknuti infekcijom.