Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

ČESTE VRLO VISOKE TEMPERATURE

TINKA 30

Poštovani! Molim vaše mišljenje. Moj sin (za 7 dana će imati godinu) je krajem 1. mj. o.g. imao upalu uha i vrlo visoku temperaturu 40,4, terapija klavocin bid, nakon što je popio sirup tri dana sve u redu, pa opet visoka temperatura i 39-40 šmrcanje i "šlajm" koji ne zna iskašljati-dobiva sumamed, nakon što ga popije treći dan opet 39-40 temperatura još više šlajma, jaći kašalj i sekret iz nosa pedijatrica vadi nalaze za koje kaže da su u redu CRP 24, bris ždrijela fiziološla flora negativan, K-erit 4,24, K-hemog. 100, K-hematok 0,303, MCV 71,5, MCH-23,6, MCHC 330, K-leukociti 19, trombociti 458 UZV pluća uredan, propisuje nam CEFIXIM i već drugi dan terapije nestaje i šlajm i sekret iz nosa i temperatura, ali tri dana po završetku terapije opet sve ponovo . temperatura, šlajm.... i upala očiju, dobiva sumamed i tobreks mast, popije nakon 3 dana opet. danas smo jedva skidali temperaturu od 39,7, jaki kašalj, ponovno šlajm i na pedijatriji mu vade ponovno nalaze koji su CRP 30,3, KKS: E:4,2 HBG 95 HTC 0,29 L 14,0 DKS eupnoičan, eukardičan, blijede kože i sluznica, ždrijelo kataralno TH inhalacije, Ventolin 1 potisak i Zinnat 2x1žl kažu da je nalaz "u redu, osim što je slabokrvan", a da su takve česte infekcije možda samo rezultat sporije izgradnje njegovoga imuniteta... recite mi molim vas da li se i vi slažete s tim mišljenjem, predlažete li još nekakve nalaze, da li su ovi nalazi stvarno u redu, kako su mi rekli i da li je moguće da djetetu koje je do sada bilo zdravo,a ne živi pod staklenim zvonom- jer imam još dvoje djece koji idu u vrtić i školu, a nisu popili ni jedan antibiotik do sada samo odjednom "nestane" imunitet??? i što znaći to eupnoičan i eukardičan?

Darko Richter, dr. med.

I doktori imaju svoje male tajne, pa tako neka ostane u u slučaju "eupnoičan, eukardan".
Dijete ima učestale dišne infekcije, virusnog uzroka, i tu ne koristi Cefixim niti antibiotik, a za UZV pluća prvi puta čujem. Osim što ne može ništa pokazati, ne može niti čudesno pomoći.
Sve priče u ovakvim slučajevima su više-manje milijunta varijacija na istu temu, jer, ovdje se radi o nervozi roditelja, dok je dijete s ovim opisanim tegobama još uvijek u širim granicama normale. Dakle, ako vas nešto muči, morate doći na razgovor i pregled s djetetom nekom pedijatru s dosta živaca. Evo, možete i meni, iako, nisam poznat po debelim živcima, no ipak me bije glas da nešto znam.

TINKA 30

Ponajprije zahvaljujem na odgovoru i moja isprika, nije bio UZV, nego RTG. Moram priznati da ste me umirili, valjda sam trebala čuti da nije potrebna panika od nekoga o kome osobno imam visoko mišljenje što se tiće znanja. Jer sam za prvih dvoje djece nekoliko puta tražila vaše mišljenje i ispalo je da je nakon svih varijanti jedino ono bilo točno. A što se tiće živaca, ne brinite- i vi spadate u šire granice normale. Ukoliko se ova priča ponovi i poslje Zinnata, vrlo rado bi porazgovarala sa vama i dovela djete da ga osobno pregledate, ali nismo iz ZG, pa me zanima kakav je protokol da se dođe do vas ( sa uputnicom, bez, da li se treba unaprijed dogovoriti termin, ponijeti nalaze povađene do sada?...) Hvala!

Darko Richter, dr. med.

Treba sve ponijeti što je već učinjeno, uključujući i RTG sliku, ako možete do nje.
Naručju se komplicirano. svaki dan od 9-13 h (desk za centralno naručivanje): informacije: 01/2367-625; narudžbe izravno na faks 01/2367-626, ili e-mail: predbiljezbe.poliklinika.pedijatrija@kbc-zagreb.hr
Alergol. amb. radi četvrtkom 10-14 h.

bneven

Poštovani,

djevojčica od 9,5 godina je febrilna neprekidno danas 13. dan (od 37,5 - 38,6 C) obavljene su brojne pretrage i ništa nije nađeno.

Krvni nalazi:
pretraga 12.2. 4.3. 16.3. 19.3. 22.3. 23.3. 25.3.
K-ERITROCITI 5,31 5,44 5,35 5,38 5,69 5,26
K-HEMOGLOBIN 145 150 146 148 154 146
K-HEMATOKRIT 0,431 0,437 0,435 0,434 0,456 0,431
MCV 81 80,4 81,3 80,7 80,1 81,9
MCH 27,4 27,6 27,3 27,6 27,1 27,7
MCHC 337 344 336 342 339 338
SEDIM. ERC 15
LEUKOCITI 11,1 7,4 9,7 7,4 7,3 6,9

TROMBOCITI 291 252 241 230 252 240

SEGMENTIRANI 63 57 67 63,9 50,7
NESEGMENTIRANI
EOZINOFILNI 2 6,9 5,4 5,5 7,7
BAZOFILNI 0,1 0,1 0,1 0,8
LIMFOCITI 29 27,6 19,1 22,7 29,7
MONOCITI 6 8,4 8,4 7,8 11,1

CRP 8,8 21,9 8,7

S-KREATININ 62
S-AST 18
S-ALT 14
S-GGT 10
S-GLUKOZA 4,8
S-UREA 4,4
S-KALIJ 4,4
S-NATRIJ 139
SEDIMENT URINA b.o. b.o. b.o.
ERITROCITI 3-5
LEUKOCITI 15-20
SP.TEŽINA 1020 1020 1015 1010
ph KISELO KISELO KISELO KISELO
Sulotrim

aplazija

FT3 slobodni 6,2
FT4 slobodni 15,2
TSH 1,8
elektroforeza
ukupno proteini 77
albumin 63,70%
alfa1 2,30%
alfa2 9,70%
beta 10,80%
gama 13,50%
CK 51,00
LD 199,00
Ostali pregledi i nalazi:
1. RTG pluća i sinusa – sve čisto
2. nuklearna medicina – UZV štitnjače u redu, jedini limfni čvorovi koji su povećani u cijelom tijelu su kod grla – angularno 0,5 cm uz SCM 0,3cm, aksilarni 0,5cm, ingivinalni sitni
3. UZV abdomena – uredan nalaz, slezena 11 cm
4. neuropedijatar – sve uredno osim pozitivnog Romberga kod zatvorenih očiju, zanaša ju ulijevo kao i kad hoda sa zatvorenim očima, RR 95/70 mmHg, c/p 80/min, EEG smo radili danas i još nemamo nalaz.
5. infektolog – serologija CMV i EBV nema reagensa u Fran Mihaljević, M.pneumonia – negativna, EBV VCA IgM, EBV VCA/EA IgG i EBV EBNA IgG po ELFA metodi negativni, nema bolova u zglobovima, ponekad pokašljava
6. ORL – uredan i tonski audiogram i vestibularna pretraga, OFS, RNS i OTS uredni
7. EKG – uredan
8. spirometrija – uredna
9. bris ždrijela, nosa i nazofarinksa bez izolata. Od 14.- 20.3. je bilo jako žarenje i umjereno zacrvenjeno ždrijelo
10. očni – lijevo oko uredno, desno 5/3 + ne prima, kontrola za 2-3 tjedna

Anamneza: unazad zadnja tri mjeseca recidivne febrilne epizode, no sada je od 14.3. neprekidno febrilna do 38,7 C. I prije pojave febrilnih epizoda primijećeno je da se lakše umara (polazi svakodnevne plivačke treninge gdje je uvijek bila najbolja i gdje je trener primijetio da se umara i da nema energije kao prije). Žali se na glavobolju i vrtoglavicu i ponekad na otežano disanje. Nema u tom cijelom periodu sekrecije iz nosa. Nije u kontaktu s životinjama. Alergična od treće godine na cefalosporine. Testirana je prije pet godina na penicilinske antibiotike na Srebrnjaku i nalaz je negativan. I danas ujutro temperatura 38,3. Po dobivanju lupoceta ili neofena spušta se na cca 36,7, ali kroz par sati se vrati na cca 38,5. Sada navečer 38,1C.
Sada smo već ozbiljno zabrinuti jer vidimo da pedijatri u Varaždinu više ne znaju koje pretrage da rade.
Kuda da zatražimo od naše liječnice da nas pošalje ?

Darko Richter, dr. med.

Od svega što bi moglo biti, većina je ovdje isključena, no ostaju dvije stvari: bolest mačijeg ogreba (cat-scratch disease) i tuberkuloza. Za prvo valja u Klinici za infektivne boleti pokušati učiniti serologiju na Bartonellu henselae, a za drugo obični PPD (Mantouxov test).

bneven

Doktore zaista ne znam odakle vam energija i vrijeme za sve nas. Zahvalni smo vam na odgovoru i u razmatranju među obitelji smo se sjetili da je dijete prošle godine kod bake u ljeto bilo dobro ogrebano od mačke te da joj dugo vrijeme (preko dva tjedna) rana nije htjela zarasti. Može li to biti uzrok jer je prošlo cca 9 mjeseci ? Febrilitet je od subote prestao (trajao je 13 dana) i ne znamo da li da joj dozvolimo odlazak na plivanje što ona žarko želi ili da ju još neko vrijeme oslobodimo fizičkih aktivnosti. Bez obzira na sve pokušati ćemo napraviti i testove na TBC i mačji ugriz. Još jednom hvala!

Darko Richter, dr. med.

Ono prije 9 mj. nema više veze s ovim danas.
PPD bi svakako trebalo učiniti.
Da li da ide, ili ne, na plivanje, posve je vaša stvar.
Ja, npr., još ne znam od čega je imala tu temperaturu.
A vi ste pitali.
Ako je stvar bila ozbiljna, što ja ne znam, a vi znate, onda po tome odlučite.

bneven

Poštovani,
iako je dijete bez temperature zadnjih 10ak dana te nije izloženo većim tjelesnim naporima pojavio se novi simptom: otečene su šake obje ruke (naročito prsti) te su se javile promjene na koži šaka (osip i svrbež). Što nam preporučate?

Darko Richter, dr. med.

Mogli biste to snimiti, i slike mi poslati na "bibice@live.com".
Ja, jednostavno, imam sve manje povjerenja u objektivnost onoga što roditelji "vide". Naime, uporno nešto čitaju, i traže po internetu, a onda vide to što im se učini da su shvatili.
Jer, kada navodite ove nove momente, meni pada na pamet reumatoidni artritis, koji može imati veze s prethodnim temperaturuama, no ne i sasvim mirnim upalnim laboratorijskim parametrima, ili, alergijska reakcija, koja se temperaturom i upalnim parametrima nema veze.