Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Ciklička neutropenia, infekti

mrvica24

Poštovani,
Dijete rođeno 03.12., porod spontan 36. tjedan. U rodilištu primao glukozu i bio pod fototerapijom zbog novorođenačke žutice.
Dijete je isključivo dojeno bez nadohrane, čajeva.
Pišem jer je dijete u kratkom vremenu imalo dvije značajne infekcije sa lošom kks prema mišljenjima pedijatara. Post je poduži jer sam pokušala kronološki navesti sve od rođenja do danas.
Zadnje mišljenje je da treba isključiti cikličku neutropeniju....molim Vas da iznesete svoje mišljenje da li postoji mogućnost neutropenije, ili se ipak radi o urinoinfektu, da li idemo u krivom smjeru? Koje bi dodatne pretrage preporučili?

04.01. – prva kontrola. kontroliramo krv jer je dijete žuto i bilirubin iznosi 256. Javljamo se sa nalazom na pedijatriju gdje nas puštaju doma jer dijete dobiva uredno na težini, nije pospano te se dogovaramo za daljnje kontrole kod pedijatra neonatologa za provjeru bilirubina 06.01.
05.01. – dijete je prehlađeno – curi nos, kiše i kašlje. U nos kapamo fiziološku otopinu i povremeno aspiriramo sluznicu (nastavak za usisavač)
06.01. – bilirubin je u padu i dobivamo uputu da dijete što češće dojimo i ne treba poduzimati nikakve mjere.
07.01. – pojavljuje se temperatura. Rektalno bez odbijanja 38.2. Savjet pedijatrije (vikend je i ne radi njegova pedijatrica) je da ostanemo u kući i ne dovodimo dijete te da po potrebi lupocet čepićem spustimo temperaturu ako ide preko 38.4 i dođemo nakon 24h ako temperatura ne pada. Temperatura nije rasla, a spustila se sama.
10.01. – ponovno kontrola bilirubina kod ped.neonatologa u bolnici. Bilirubin u granicama. Vaganjem djeteta ustanovljeno je da je dobio 30 g u 4 dana. Uputa od pedijatra: nakon hranjena dodati nadohranu na način: izdajati se i pokušati hraniti dijete na žličicu. Tu večer nakon nadohrane dijete jednom obilno povrati
11.01. – dijete jednom obilno povrati i učestalo „bljucka“ veće količine od uobičajene. Stolica je sluzava. Javljamo se odabranom pedijatru koji sumnja na rota virus što potvrđuje i nalaz. Dijete sam češće stavljala na prsa i povremeno na žličicu nudila rehidromix te nije bilo znakova dehidracije niti je djetetovo opće stanje bilo zabrinjavajuće stoga nismo išli u bolnicu.
27.01. – dijete dobiva temperaturu. Najviša temperatura 39,5 rektalno bez odbijanja. Ponovno na savjet pedijatrije (vikend je) ne idemo odmah već čekamo 24 h i temperaturu spuštamo tuširanjem i lupocet čepić.
28.01. – ostajemo u bolnici zbog visokog CRP-a 98.5 i Leukocita 28. Osim temperature dijete je taj dan imalo proljev.
Dijete je primalo venozno Rocephin tijekom 7 dana.
Dg pri otpustu sa otpusnice: Akutni cistopijelonefritis (Acinetobacter aerogenes) i Hidronefroza drugog stupnja desno. Kontrola u nefrološkoj ambulanti za mjesec dana sa nalazima KKS (obratiti pozornost na neutrofile zbog blage neutropenije), urina i urinokulture i crp
Hidronefroza je utvrđena ultrazvukom kod pedijatra nefrologa. Nakon dva dana dijete afebrilno
Nalaz krvi pri zaprimanju u bolnicu: PCT 7.44…1.43, CRP 98.5, L 28.0, E 3.87, Hb 115, Hct 0.34, MCV 87.9, MCH 29.7, MCHC 338, RDW 14.9, Trc 267, MPV 10.3 (Seg.neutro 46.6, Limfo. 36.2, Mono 10.0, Eoz. 0.9, Bazo. 0.3, Neseg. Neutro 6.0)
Glukoza 5.4, Urea 2.8, Na 133, K 5.5, Ca 2.44, Cl 105.0
Urin: Krv (U): neg.; Bil. (U) neg.; urobilinogen (U) nor, Ket.spojevi (U) neg, Proteini (u) neg; Nitriti (U) +:; glu (u) norm; Ph (u) 6.5; Spec tež. (u) 1.008, Lkc (U) ++, Izgled (u) lagano zamućen, boja (u) žuta, U.sed.-Lek 4, Erc sed <1, Ep.st.ppločaste(sed) <, U.sed bakterije: dosta.
Nalaz krvi pri otpustu: CRP 6.1, L 9.4 (Seg.neutro. 9.6, Limfo. 70.2, Mono 10.08, Eoz. 5.1, Bazo. 0.3, Reakt. Limf. 2.0, Neseg. Neutro 2.0)
03.02. otpuštaju nas iz bolnice
16.02. dijete dobiva temperaturu. Najviša temperatura 39,6 rektalno bez odbijanja.
17.02. javljamo se odabranom pedijatru koji nas šalje vaditi krv, urin i urinokulturu. Pregledom djeteta nema vidljive upale grla, šum uredan. Dijete to jutro uz temperaturu ponovno prati proljev (dva puta) kasnije stolica uredna tokom dana.
Taj dan se javljamo i na pedijatriju i ponovno ostajemo u bolnici zbog loše krvne slike i sumnje na bakterijsku infekciju. Urin uredan kako su liječnici naveli. Liječen je ceftriaksonom parenteralno kroz 8 dana.
Nalaz krvi pri zaprimanju u bolnicu (17.02.): Lkc 8.0; Erc 3.25, Hb 88, Hct 0,262, MCV 80.5, MCH 27.2, MCHC 338, RDW 14.8, Trc (K) 276, mpv 8.5, SEG.NEUTRO 40.2, limfo. 48.9, mono 9.7, eoz 1.0, Bazo. 0.2, CRP 95.6, PCT 33.98
Urin: Krv (U): neg.; Bil. (U) neg.; urobilinogen (U) nor, Ket.spojevi (U) neg, Proteini (u) neg; Nitriti (U) neg:; glu (u) norm; Ph (u) 7.0; Spec tež. (u) 1.004, Lkc (U) ++, Izgled (u) bistar, boja (u) blijedo žuta, U.sed.-Lek 39, Erc sed 1, Ep.st.prijelazne (sed) 4, U.sed bakterije: nešto.
Urinokultura: enterobacter aerogenes 10 na 4-tu, ponovljena zagađenje; hemokultura – koagulaza negativni Staphylococcus (vjerojatna kontaminacija uzorka fiziloškom florom kože prilikom uzimanja)
Nalaz krvi pri otpustu: Lkc: 8.5, Erc: 3.61, Hb 96, Hct 0.279, MCV 77.3, MCH 26.7, MCHC 346, RDW 15.7, Trc (K) 383, MPV 8.5, SEG.NEUTRO 8.4, limfo 76.1, Mono 6.1, Eoz 6.9, Bazo 0.4, Neseg.neutro 2.0, Mikro: +, Anizokromija +, Hipo +, Uk.proteini (S) 55, Albumini (S) 39.3, A/GL 3.00, C3: 0,92, C4: 0.16, CRP 3.7, PCT 0,32, Iga < 0.1, IgG 3.20, Igm 0.41
Dg.Pri otpustu: Bakteriemia okulta, Neutropenia
Kako bi se isključila ciklička neutropenia kontrolirati KKS 1-2x tjedno prema naputku dječjeg imunologa iz Zg. U slučaju perzistiranja patoloških nalaza ili pojave novog infekta planira se klinička obrada u tercijalnoj zdravstvenoj ustanovi.

Kontrola KKS 02.03.
Lkc: 9.9, Erc 4.40, HB 111, Hct 0.352, MCV 80.0, MCH 25.2, MCHC 315, RDW 14.4, Trc 388, MPV 8.5,
Neutrofii 19.1, Limfo 71.4, Mono 4.2, Eoz 3.9, Baz 0.4, Neseg.neutro 1.0, Mikrocitoza +, Anizokromija +, Hipokromija +++

Kontrola KKS 10.03.
Lkc: 6.4, Erc 4.06, HB 103, Hct 0.308, MCV 75.8, MCH 25.3, MCHC 334, RDW 14.3, Trc 272, MPV 8.5,
Neutrofii 10.7, Limfo 79.4, Mono 5.6, Eoz 3.8, Baz 0.5, Mikrocitoza4 +, Hipokromija ++

Hvala na odgovaru

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Cijela priča i priložena dokumentacija poprilično izlazi iz okvira ovog foruma, naročito zbog delikatnosti problema o kojem pišete. Ovako mlada dob djeteta, jasna i značajna bakterijska infekcija mokraćnih puteva, neutropenija i anemija te hidronefroza 2. stupnja - sve to upućuje na maksimalan oprez i praćenje stanja djeteta i njegovih laboratorijskih nalaza. Svakako treba obaviti pregled urina na prvi znak promjene u ponašanju djeteta, pojave čudnog mirisa urina i pri pojavi povišenja tjelesne temperature. Sada nije moguće reći da li je neutropenija uzrokovana dosadašnjim infekcijama ili je prisutna kao zasebni problem. No svakako dodatno slabi obrambene mogućnosti djeteta koje u ovoj dobi i inače nisu velike. Naravno, tu se često isprepliću i virusne infekcije koje utječu na cjelokupni tijek bolesti i nalaze. Rekao bih da sada treba redovito kontrolirati urin, urinokulturu i krvnu sliku te čuvati dijete od mogućih infekcija dišnog i probavnog sustava (ako imate starije dijete isključite ga iz kolektiva). Ukoliko vrijednosti neutrofila budu niske preporučam dodatnu imunološku obradu. Posavjetujte se s imunologom oko cijepljenja - naročito razmotrite mogućnost zaštite prrotiv rota virusa i invazivnih sojeve Streptokoka pneumonije. Obzirom na sve što se dpgađalo vjerujem da dijete prima zaštitnu terapiju antibioticima (tzv uroprofilaksa - mala doza antibiotika u večernjim satima).

mrvica24

Poštovani,

Hvala na odgovoru. Moram priznati da smo sad već zabrinuti i zbunjeni sa svime. Naime nakon što sam Vama poslala poruku 11.03.2017. ponovno je dijete dobilo temperaturu 12.03.2017. i završilo u bolnici 13.03.2017. Na bolničkom liječenju smo proveli 8 dana. Dijete je primilo antibiotik širokog spektra Rocephin. Utvrđeno je da se radi o urinoinfektu. Na žalost još nam nije stiglo otpusno pismo da napišem detalje.

Na otpusnici stoji: INFECTIO TRACTUS URINARII REC.

Nalaz prilikom prijema u bolnicu:

S-CRP: 70.6 mg/L

KKS:
Leukociti: 14.7 x10e9/L
Eritrociti: 3.99 x10e12/L
Hemoglobin: 104 g/L
Hematokrit: 0.309 L/L
MCV: 77.4 fl
MCH: 26.2 pg
MCHC: 338 g/L
RDW: 15.4 %
Trombociti: 160 x10e9/L
MPV: 10.8 fL
Neutrofilni granulociti (rel): 51.8%
Limfociti (rel): 34.7%
Monociti (rel): 10.0 %
Eozinofilni granulociti (rel): 1.4%
Bazofilni granulociti (rel: 0.0%
Nesegmetirani neutrofilni granulociti (rel): 2.0%

URIN:
Leukocitna esteraza ++
U.se.Lkc: 35
Sed.Bakterije: dosta

Nalaz urinokulture također nemam jer se to radilo naknadno.

Ovaj put su odredili da dijete nakon otpusta uzima prefilaksu svaki dan navečer prije spavanja. Cefixim 1x1ml i da se kontrolira urin jednom mjesečno (to smo već i radili nakon prve urinarne infekcije po savjetu djetetove pedijatrice). Također je indicirana daljnja nefrološka obrada i kontrolni UZV za tri mjeseca. Na UZV ovaj put je stanje kao i kad smo drugi put ostali u bolnici znači blago proširenje mokraćnog kanala na desnoj strani.

Prilikom prijema i obrade djeteta doktorica je rekla da su neutrofili super i da tu nema riječi o neutropeniji tako da se nadam da je ta priča završena. Naravno voljela bih čuti i Vaše mišljenje da li je potrebno još uvijek kontrolirati krvnu sliku? Svakako ću sutra provjeriti sa njegovom pedijatricom vezano za krvnu sliku.

S obzirom da se radi o trećem infektu za po mom mišljenju u kratkom vremenu naručili smo dijete u privatnu polikliniku na pregled i po njihovom savjetovanju na UZV cistografiju.

Znam da je teško bilo što savjetovati na ovaj način i s obzirom na dob djeteta ali ukoliko imate kakav savjet da još nešto treba napraviti ili kontrolirati molim Vas predložite.

Hvala na savjetima vezanim za cijepljenje. S obzirom na trenutna stanja dijete još nismo cijepili osim cjepiva u rodilištu.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Preventivno davanje antibiotika svakako treba nastaviti, čak i ako rezultati nefrološke obrade (cistografije) budu uredni - barem narednih 6 mjeseci. Kontrola krvne slike, urina i urinokulture mjesečno, potom može svaka 3 mjeseca. Dobro ste odlučili što se tiče nefrološke obrade - treba isključiti refluks (vraćanje mokraće iz mjehura prema bubregu).