Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Cjepivo protiv gripe

dubravko

Poštovani,
na redovitoj kontroli sa 7-mjesečnom djevojčicom, u pedijatrijskoj ambulanti sam vidjela da počinju predbilježbe za cijepljenje protiv gripe. Kako imam i djevojčicu od 3 g. i 9 mj., koja ide u vrtić, htjela sam se informirati o potrebi za cijepljenjem. Čitajući ovaj portal vidjela sam da preporučate cjepivo protiv pneumokoka, pa sam prošle godine, kada je curica kretala u vrtić, pitala o mogućnosti cijepljenja s Pneumo 23, ali mi je pedijatrica odgovorila da nema iskustva s tim (!) jer dosad to nitko nije tražio (nismo iz Zagreba) i ako baš inzistiram, da može nabaviti to cjepivo i dati djetetu na moju odgovornost. Dijete nisam na kraju cijepila.
Budući da sam pretpostavila da se preporuča cijepljenje protiv gripe, ponovila se ista priča - "ako baš želim, nije izvjesno da će dijete biti zaštićeno od gripe, vjerojatno će je dobiti u blažem obliku, jer ostali iz njene vrtićke grupe neće biti cijepljeni, ne možete ju baš od svega zaštititi" i slično. Uglavnom, ako baš želim, predbilježiti će nas i nabaviti cjepivo.
Biste li Vi, kao stručnjak, ali i kao roditelj, preporučili cijepljenje protiv pneumokoka i gripe (svake sezone)?Svjesna sam da će sve ostale virusne i bakterijske infekcije i dalje će dobivati, no mislim, kao laik, da bi bilo korisno cijepiti dijete, posebno što doma imam i mlađu curicu. Nakon vodenih kozica, nešto je bila sklonija virozama (curenje nosa, kašalj, bez temperatura), ali smo sve prošli bez prevelikih problema, antibiotika i slično.
Možda još i "neetičko" pitanje za kraj: mogu li se u drugoj ambulanti (npr. kod Vas) kupiti ova cjepiva, cijepiti dijete i onda to "prešutjeti" njezinoj pedijatrici, koja očito iz nekog razloga nema dobro mišljenje o cijepljnju.
Lijepi pozdrav.

Darko Richter, dr. med.

Protiv gripe se cijepi svake sezone, od navršenih 6 mj. života dalje, a protiv pneumokoka samo jednom u 5 godina (ako je dijete mlađe od 10 g., ili samo jednom u 10 godina, ako je starije od 10 g.). Doktorica vam nije odbila cijepljenje, ali je rekla, "ako baš želite". Dakle, ako želite, dajte cijepiti djecu, a ja bih to podržao. Možete doći i nama, no bilo bi dobro da na privatni recept nabaviti i cjepivo protiv gripe i Pneumo 23, i donesete, jer mi smo bolnica, i naša ljekarna uglavnom je usmjerena na bolničke potrebe, a ne ambulantne, tako da vam ne mogu jamčiti da će cjepiva kod nas sigurno biti kada vi banete.