Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

distoni sindrom

vanja

Moj sinčić rođen je mjecec dana ranije (3100/49), potom je dobio žuticu. Sada ima nešto manje od 5 mjeseci. Nalaz neuropedijatra govori o odstupanju u smislu distonog sindroma, a fizijatra o opustotonusu. Idemo na vježbe i radimo redovito, no on se i dalje dosta izvija prema nazad. Molim vas da mi malo pojasnite ove pojmove i koji je mogući tijek njegova razvoja (negdje sam pročitala da je distoni sindrom predhodi dijagnozi cerebralne paralize).

prof dr sc Ana Votava-Raić

Štovani, distonički sindrom (termin nije široko prihvaćen) u pravilu označava blaži poremećaj tonusa ili spontane motorike u ranoj dojenačkoj dobi (opistotonus može biti njegov sasatavni dio). Najčešće se koristi u tzv. graničnim slučajevima kada je (bar u vrijeme pregleda) nemoguće sa sigurnošću reći da li se radi o fiziološkoj varijaciji ili o poremećaju. Stoga, odgovor mogu dati neurolog i vrijeme koje treba koristiti za fizikalnu terapiju , tj. pravilnu razvojnu gimnastiku. Vjerujem da se Vaše dijete kontrolira i da je napredak uočljiv. Srdačan pozdrav !