Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

dojenje,kreme i antibiotik

Dina

Poštovana,
imam curicu od 3 mjeseca koju dojim. Zanima me smijem li koristiti anticelulitne kreme ili koristiti neke od anticelulitnih tretmana (masaža ili neki elektro tretman) u kozmetičkim salonima i hoće li to imati kakvog utjecaja na dojenje.
Nedavno mi je ustanovljenja escherichia coli i enterococcus spp. u urinu i za terapiju sam dobila Novocef. Hoće li Novocef smetati dojenju tj. je li se on izlučuje u mlijeku?
Zahvaljujem na odgovoru.

prof. dr. sc. Ana Votava-Raić

Cijenjena gospođo, Novocef (kao i svaki drugi medikament) prelazi u mlijeko, ali je pitanje njegove količine. No, bez obzira na tu "dozu" lijeka u Vašem mlijeku, on neće naškoditi. Uostalom, Vi se trebate liječiti, jer i bolest može štetiti, a s druge strane preparati iz skupine u koju spada i Novocef koriste se u indiciranim slučajevima i u dojenčadi. Kreme i ostali tretmani neće naškoditi. Za apsorpciju farmakološki aktivne supstancije iz kreme preko kože potrebna je duga primjena. Čak je i sporan i lokalni učinak u koži, o čemu možete posebno razmisliti. Fizikalni postupci su poželjni (naročito masaža). Mnogo pozdrava.