Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Doze adrenalina

bosancheros

Poštovani dr. Richter,
mozda je glupo pitanje, ali, mladi sam liječnik - početnik, molim Vas da mi setaljno objasnite kako se daje adrenalin kod djece, znaci koje su doze, na koji nacin se aplicira, neki su mi objasnjavali ali samo su mi vise zapetljali.
Hvala Vam unaprijed na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Kod razvijene slike anafilaksije, adrenalins se primjenjuje u dozi od 0,01 mg/kg i.m. u m. vastus lateralis (sredina anterolateralnog dijela bedra); maksimalna doza u djeteta ne smije prijeći 0,5 mg.
Ima još bezbroj primjena, od i.v., intraosalnog, inhalacijskog. To je stvar udžbenika.
Što ne utipkate "adrenalin" ili "epinephrin" u Google i čitajte o dozama i svemu ostalom do mile volje.