Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

e. coli

mamad

Poštovani,
imam sina od 2,5 godine koji je krajem rujna imao cca tjedan dana povišenu temperaturu ( do 39,2) uz blagi kašalj i sekreciju iz nosa; odlazimo liječnici koja mu propisuje Sumamed zbog upale grla. Tri dana nakon terapije temperatura se vraća, liječnica o. prakse šalje nas na pedijatriju gdje mu je dijagnosticirana infekcija gornjih dišnih puteva i za terapiju prima 8 dana Ketocef i.v. i 3 dana Solumedrol "za svaki slučaj". Nakon toga temperatura se opet vraća, vadimo urin, nalaz:e. coli, br. klica 10 8; urin vadimo još 2 x-oba potvrđuju prvi nalaz; za terapiju mu je propisan Zinnat sirup koji pije 14 dana. Desetak dana nakon toga vadimo urin, nalaz gotov danas- e. coli, br. klica 10 6. Molim Vaše mišljenje, zabrinuta sam i zbog velike količine antibiotika koju je primio u zadnje vrijeme.

Darko Richter, dr. med.

Mene brine velika količina bakterija u urinu, a antibiotici su tu zato da ih unište. a nisu ih uništili. Pitanje jest da li dati antibiotik, a zove se generički cefuroksim (i Ketocev i Zinnat su cefuroksim), tuče izolirane E. coli.

mamad

Da, i mene brine što antib. nisu djelovali, tim više što prema antibiogramu rađenom uz nalaz stoji Cefuroksim 3. Zanima me Vaše mišljenje je li mu potrebno raditi UZV bubrega? Inače, on više nema temperaturu, mokraća mu nema nikakav poseban miris, niti je imala, jedino se ponekad žali da ga boli pišo, već duže slabije jede i ponekad ima izražene podočnjake.

Darko Richter, dr. med.

Treba ponoviti urin i urinokulturu, i treba pitati nefrologe da li da se ide dalje. Po meni, da. Prvi je korak UZ, ali on, osim ako nema grube velike malformacije, ne iznači skoro ništa. Zato, ako je UZ uredan, ide se obavezno dalje, mikcijsta cistouretrografija itd.

mamad

U redu, svakako ćemo ponoviti urin i na drugom mjestu ( daj Bože da je greška u labu., krivo nasađivanje i sl., ali sumnjam ) i nastaviti s pretragama dok ne otkrijemo u čemu je problem.
Zahvaljujem na odgovoru i Vašem vremenu.
Lijep pozdrav!

mamad

Poštovani,
opet pišem u vezi mog dvogodišnjaka. Dok čekamo novi nalaz urinokulture, njemu se na koži mošnje ( s lijeve strane ) pojavilo crvenilo kružnog oblika, promjera 0,5 cm. Nikad do sada to nije imao i ne znam može li to imati veze s lošim nalazom urinokulture? Žao mi je što gnjavim, ali naša liječnica je odsutna do idućeg tjedna pa sam slobodna obratiti se Vama.

Darko Richter, dr. med.

Nema veez s bakterijama u urinu. Vjerojatno ja to ne bih niti vidio, to što vidite vi.

mamad

Ne zamjerite, ali u strahu su zaista veeelike oči. Hvala na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Iza očiju je mozak. Taj bi isto trebao malo proraditi.

mamad

Skoro se nađoh uvrijeđena. Ah, taštino...

Darko Richter, dr. med.

Nikada nikome nisam rekao da nema mozga. Ali, skoro 50% odgovora svodi se na izravnu ili neizravnu aktivaciju mozga, jer su pitanja, s kojima se dolazi na (ovaj) forum sasvim u domeni zdravog (vlastitog) razuma. Zašto ga ne koristiti? Samo zato jer je zdravstvo još uvijek besplatno?

mamad

Nisam ni pomislila da ste negirali postojanje bilo čijeg mozga; lijepo piše:" Iza očiju je mozak." Skoro sam se uvrijedila na onaj dio o njegovoj (ne)uporabnoj vrijednosti, ali samo iz taštine. Nastavak onoga "ah, taštino" je: ime ti je žena (Hamlet ), dakle to se odnosilo na mene. Inače, znam da niste dužni odgovarati na sva pitanja pa ste mi slobodno mogli ne odgovoriti ( ako ste pitanje smatrali nebitnim, a odgovor nepotrebnim ), velika sam cura, preživjela bih. Što se tiče besplatnog zdravstva, nikada nisam zloupotrebljavala ništa što iz toga proizlazi.
Pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

Bolje da ne kompliciramo.