Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

E-coli i plivanje u bazenu

emilija i iva

Poštovani Dr. Richter!
Djeviojčicu staru 4 god. upisala bih na rekreativno plivanje u bazen 3xtjedno.Ona je u dobi od 1god. i 10mj.imala upalu bubrega i E-coli.Od izlječenja do sada E-coli se nije ponavljala.Svojevremeno smo savjetovani od liječnika da se ne preporuča stajaća vod(kada,bazen...).Kakvog ste Vi mišljenja!

Darko Richter, dr. med.

Sve ovisi o tome da li je uroinfket doista bio uroinfekt, i da li su bile utvrđene malformacije, ili ureterovezikalni refluks. Ako je odgovor da, da, da, onda bih više puta promislio zašto se baš mora baviti rekreativnim plivanjem, i postoji li, osim rekreativnog plivanja, ijedan drugi sport na svijetu. Vjerojatno ne, pa je rekreativno plivanje jedini izlaz.

emilija i iva

Odgovor glasi:ne znam,ne i ne.Što imate protiv plivanja???Rekli su mi da je najzdraviji sport,još važnije mala obožava...zdrav duh u zdravom tijelu.Hvala na odgovoru,zadovoljna sam s prvim dijelom,drugi dio je suvišan.

Darko Richter, dr. med.

Evo vidite: imala je uroinfket, a vi ne znate da li jest, ili nije. Al' ipak pitate, onako. Pa je li, ili nije? Koliko je te E. coli bilo u urinu. Može je biti, a da nije uroinfekt. Zato je važno znati, ne koja klica, već u kojem broju, bez obzira koja.

emilija i iva

E-coli je bilo 10 na 5,dakle urinoinfekt?Tako bih ju rado na plivanje,ona se tome tako veseli.Znate kako su djeca u velikim gradovima sputana.Ona je 9 sati u vrtiću,živimo u stanu(dakle nema dvorišta).Oprostite što gnjavim..Što da napravim?baš sam zapela za to plivanje...

Darko Richter, dr. med.

Dakle, imala je taj uroinfekt. Savjet je liječnika da se zbog kratke ženske uretre, izbjegava namakanje genital u stajaćoj vodi, jer to lako unosi infekt u mjehur. Može i ne mora, no rizik je veći. Ništa nije 100% i 0%. Odlučite sami.

emilija i iva

Hvala Doktore,genijalni ste!