Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

IRS 19 spray za nos

Biba

Dobili smo preporuku od lijecnika da kupimo spray za nos IRC 19, koji sebi sadrzi mikro cestice najcescih bakterija koje bi se mogle naci u nosevima djecice (stafilokoke, streptokoke, hemofilus infl., klebsiella pneumonie diplococcus pneumonie....) i na neki je nacin "cjepivo" nosne sluznice da se stvara imunitet na iste.

Molim Vase misljenje o tom lijeku.

Dr. Darko Richter

Nije mi poznat taj preparat, no siguran sam da nije adekvatno kliničko farmakološki provjeren i da nema status lijeka. Ako slučajno ima, znači samo da je relativno neškodljiv, a za djelovanje vam, kao imunolog, mogu reći da ga najvjerojatnije nema, ili barem ne u znatnijoj mjeri. Nasuprot tome, IRC 19 sasvim sigurno ima neku cijenu. I to je jedino sigurno.