Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

kada Prevenar?

kiki_zg

Poštovani,
Imam dijete od navršenih 6 mjeseci. Prije dva tjedna cijepljena je sukladno kalendaru obaveznik cjepiva. Tražila sam doktoricu da dijete cijepi Prevenarom,
jer imam starije vrtićko dijete koje je često bolesno i stalno je u kontaktu s mlađim. Doktorica me odbila sa obrazloženjem da ju sada ne bi cijepila već mi predlaže termin u ožujku odnosno dva mjeseca nakon sljedećeg obveznog cijepljenja. Da li mogu dijete cijepiti sada prije zime?
Lijep pozdrav

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Medicinski ne nalazim razloga da se ne cijepi odmah, period do cijepljenja predstavlja rizik od zaraze obzirom da imate starije vrtićko dijete. Cijepite i njega, time značajno smanjujete mogućnost kliconoštva (prisustva invazivnih sojeva pneumokoka u nosu bez izraženih simptoma) čime ćete smanjiti mogućnost zaraze mlađeg djeteta.