Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Kilaža 4-mjesečne bebe

anyamaria1005

Moje dijete je napunilo 4mj,ima 5,800,duga 64 cm. Inače ona je jako žilava,živahna beba pa vjerovatno i potroši dosta kalorija iako ne jede mnogo,osobito sada u ovo vruće vrijeme,prilično slabo no pije dosta čaja. Nije nikad pojela 200ml mlijeka,ugl 150 svaka 2,3 sata,sada manje. Ne dojim,na AD mlijeku je,Hipp Combiotic 1,razmišljala sam možda da joj uvedem neko kaloričnije mlijeko,ali ne znam koje. Krenili smo s kašicama,samo rižine pahuljice no samo ju navikavam polako. Da li se trebam zabrinjavati zbog kilaže i kako da dobiva malo više na kilaži jer ne mogu ju silit da jede ako neće. I da li je u redu da ona već sada s 4mj hoce da sama sjedi,često dok je u kolicima podiže se kao da hoće sjesti ?

anyamaria1005

I da rođena je s 3070 kg,zadnja 2 mj dobiva oko 600grama.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Napredak na težini je dobar i ne nalazim razloga za dohranu. Nema kaloričnijeg mlijeka, sva adaptirana mlijeka su približno jednakih kalorijskih vrijednosti. Čajeve ne preporučam, u nima se nalaze dodatne kalorije u šećerima koji mogu utjecati na apetit a i kasnije na nastanak debljine. U ovoj dobi dijete može ležati u sjedalici pod 45% (npr. kao u auto sjedalici) i ako se želi pridignuti nije problem, samo je važno kada joj bude dosta da se može poleći natrag u rasteretni (početni) položaj.

huawei

Postovani,
beba mi ima 4mjeseca i par dana. Rodjena je sa 3480g i 51cm. Sad ima 6230g i 64 cm. Zadnja 2 mjeseca je dobila 1kg i 4 cm. Da li je to uredan prirast tezine i duzine za 3. i 4. mjesec zivota i da joj je ukupna tezina primjerena dobi? Napominjem da ju dojim i dodam 1do 2 bocice Nana1 dnevno.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prirast težine i dužine je odličan, nema potrebe za dohranom...

huawei

Hvala vam na odgovoru. Kako sam primjetila da osjetno manje jede nego prije (zbog cega sam i zabrinuta vezano za prirast tezine), odvela sam ju kod pedijatra na pregled. U tjedan dana dobila je svega 30g. Potpuno sam se sokirala kad sam to vidjela, ali pedijatar se nije zabrinuo previse govoreci da je ukupno gledajuci ona sasvim u redu, iako je 30g svakako malo za tjedan dana.
Da bi dobili bolju sliku, poslao nas je na pedijatriju da joj izvade krv i urin. Vrijednosti kks-a i urina su sve u granicama normale, dijete je normotonicno, zivahno, afebrilno, uglavnom zdravo. Otpustili su nas s uputom za kontrolno vagajne za tjedan dana. Preporuka vezano za hranjenje je nastaviti dojiti i nakon svakog podoja ponuditi joj jos adaptiranog mlijeka.
Sad vezano za njene obroke, zadnjih 2 tjedna jako malo jede i na sisi i adaptiranog mlijeka. Kao potvrda da malo posise je to sto su ju na pedijatriji izvagali prije i poslije podoja i nakon sto je cicala obje dojke razlika u gramazi je 60g.
Recite da li je apsolutno mjerodavno to vaganje prije i poslije podoja? Kako bih je po vasem misljenju trebala hraniti i svako koliko? Da li je jako zabrijavajuce to sto je dobila 30g u tjedan dana. Trebam li s njom ici na daljnje pretrage i koje ili samo pratiti prirast na tezini? Na kraju svega, moze li to sto malo jede biti povezano sa zubicima i vrucinom?
Ona sad ima 4ipol mjeseca i 6260 g.
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Potrebno je praćenje težine kroz desetak dana, 30 g je malo. Jednokratno mjerenje unosa hrane je nepouzdano, to bi trebalo činiti za sve obroke tijekom jednog dana. Ako nema zadovoljavajućeg napretka potrebna je daljnja obrada (najčešće bude riječ o alergiji na bjelančevine kravljeg mlijeka, ali postoji i čitav niz drugih mogućih uzroka).

Tiksiniksi

Danas sam išla cijepiti svoje dijete. U tom slučaju ju je i vagala. Ima 4 mjeseca i teška je 5 890. Pedijatrica mi je rekla da to nije dovoljno. Jako je živahna, brše s nogicama stalno, u pokretu stalno i zadovoljna je. U jedno slučaju mi je rekla da.joj moram davati adaptirano mlijeko no ona nije htijela. Uopce se ne place i jako je sretna i zadovoljna, spava cijelu noc, cica 3 puta nocu i po danu malo malo, tj kad god zaželi. Molim Vas vaše mišljenje. Hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nastavite isključivo sa dojenjem, kontrola vage za mjesec dana i nemojte se brinuti happy