Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

koagulacija

med01

Poštovani dr. Richter,

molim Vas da pogledate sljedeće nalaze moje kćerke koja ima mala tačkasta krvarenja na potkoljenicama (imala je HSP prije tri godine) Dr koji ju je pregledao, smatra da takve sitne popucale kapilare ne moraju imati neki patološki razlog, te da je to viđao kod djevojčica, ali da uradimo sljedeće nalaze, pored ostalih koji su uredni izuzev blago pozitivne ANA-e.

Protr. vrijeme: 15,7sec 92%
INR: 1,0
APTT: 37,3 (ref.29-37sec)

Da li su i ovi nalazi uredni, te ako nisu šta još bi trebalo provjeriti?

Veliko hvala!

Darko Richter, dr. med.

Nalazi su uredni, a sve ostalo za potrebe izjašnjavanja kao da i niste rekli. Jer, niti imamo dob, niti je meni jasno što su to vama popucale kapilare.

med01

Oprostite, zaboravila sam staviti dob, 9god.

Već sam se javljala na temu vaskulitisa, ali kako nam dr reumatolog reče da ona nema vaskulitis, već da joj kapilare pucaju zbog fragilne kapilrne mreže, po njegovom mišljenju, tako i ja sad ne upotrebljavam više tu dg da opišem kako joj noge izgledaju. Dakle, veoma sitna, tačkasta krvarenja, veličine uboda igle, koja blijede tokom dana kako se razgrađuju.

Da li se i Vi slažete sa mogućnosti fragilne kapilarne mreže i kako bismo to mogli popraviti?

Darko Richter, dr. med.

Dolazi u obzir HSP, no moraobih ipak vidjeti dijete. Ne vjerujem u gragilne" kapilare u djeteta od 9 g, ako nema neku određenupatologiju: ili mu fale trombociti, ili ima vaskulitis.

Darko Richter, dr. med.

Tako nekako.

med01

Hvala Vam za mišljenje,

naravno, mene i dalje kopka misao o mogućim patološkim uzrocima, no kako finansijski nismo u mogućnosti dalje istraživati, sačekat ćemo da vrijeme pokaže svoje! Naime, mi smo iz BiH i imamo veoma skromnu lab. dijagnostiku, tako da za sve što nije u okvirima 90% populacije moramo van države. Ja bih najsretnija bila kada bi ste je Vi mogli pregledati, ali otom, potom. Krajem VIII mjeseca dolazimo u ZG sa mlađom kćerkom koju liječimo u Heleni, pa Vam se javim ako se stanje kod starije ne popravi.

Darko Richter, dr. med.

Mogu jeja pogledati, no jš bolje, mogu vam organizirati da je vidi pedijatrijski reumatolog.

med01

U redu, slijedi dogovor...pretpostavljam da je sada rano dogovarati termine za kraj VIII mjeseca? Ili ne?

...još jednom Vam hvala na pomoći!

Darko Richter, dr. med.

Da, rano je. U koovozu treba tek vidjeti tko je gdje.