Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Krv u stolici!

Mimoza

Postovana Doktorka,

Sin ima 4,5 meseci i tezak je 9 kg. Roden sa 3,5 kg, iskljucivo dojena i veoma vesela beba, lepo sisa, dobro spava etc.

Ima 4 stolice dnevno.

Ono sto me jako muci jeste sto tesko kaka, napreze se, crveni po licu . Stolicu su mu normalne boje, sa malim belim grudvicama ponekad, i u par navrata nasla sam krv( 2-3 kapi)

Neki dan odvela pampers pedijatru i ona misli da to nije nista i to jeste od naprezanja dok kaka, pregleda bebu , i kaze da je sve za 5 i da me to ne zabrinjava i da ne treba da pravimo nikakve pretrage.

Krvna slika tog dana:
Eritrociti 3,7
Hgb 112
Leukocit 8,0
Hematokrit 34

Inace uzima zeljezo kapi skoro 2 meseca.

Molim za vase misljenje. Da li treba da me zabrinjava ta "krv" u stolici i ako beba lepo napreduje, zivahna i vesela i jel mislite da trebamo da napravimo dalje pretrage ako jeste koje?

Unapred hvala na odgovoru!

Mimoza

Zaboravila i ovo:

pedijatrica pregledala anus i rekla da sve je ok, mukoza ok, nema ragade i da verovatno popuca neki kapilar dok kaka.

Pozdrav

prof. dr. sc. Ana Votava Raić

Cijenjena gospođo, Vaša je pedijatrica vjerojatno u pravu. Ipak, provjerite za oko 1 mj. krvnu sliku (u slučaju ev. nalaza niskih vrijednosti E, Hb-a i Htc-a, postoji opasnost krvarenja, kad se ono i ne vidi), a ako se nalaz u krvi stalno ponavlja tijekom dužeg vremena, bit će potrebna gastroenterološka "obrada".
Za sada se ne brinite previše - prema Vašem opisu radi se o zdravom djetetu.
Srdačan pozdrav.