Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

krvna slika

tvitica2011

Poštovani imam bebu staru 7 mjeseci ...danas smo vadli krv iskljucivanja anemije , jer je beba napredovala zadnjih 20 dana 100 grama, beba je vec tjedan dana odbija hranu.
za sada imam ove nalaze ..

eritrociti 4.80
hemoglobin 122
hematokrit 0.367
mcv 76.5
mch 25.4
mchc 332
rdw-kv 12.9
trombociti 325
mpv 8.8
leukociti 15.63

Mozete mi reci dali je ova krvna slika u redu ..

Darko Richter, dr. med.

Anemija je isključena.

tvitica2011

Hvala Vam na odgovoru .
Dali mi mozete reci dali je opcenito ks u redu , tek popodne idem k doktoru , a dijete je vec lagano dehidriralo , pelene su suhlje,frontanela lagano udubljena, jucer je tri puta povratio , tekucinu na usta jako slabo pije , a mljeko u potpunosti odbija , jedino kasice prolaze a i to vec slabije .
Dali imate kakav strucan savjet ?

Darko Richter, dr. med.

Najprije vas zanima samo anemija, a sada ste već na dehidraciji. To su sasvim različite stvari.
Dok vi dobijete odogovor preko interneta, već ćete biti u ambulanti kod svojega liječnika. A to i treba, ako je točno sve što sada navodite.

tvitica2011

Postovani doktore,bili kod doktora,dobili odgovor da je beba zdrava,povracanje se nije ponovilo.Beba i dalje odbija mljeko,kasice super jede.Tekucinu jako slabo pije, ali to je moja greska jer sam slusala pedijatra da bebi ne treba voda, beba naprosto mrzi bocicu cim je vidi place ,a na zlicu jede super,jedini problem je kako mu ponudit tekucinu .Hvala Vam na posvecenom vremenu.

Darko Richter, dr. med.

Kako mu ponuditi tekućinu? Na žličicu.

bitter

Poštovani doktore,
moja kćer od 3 godine je prije tri dana dobila temperaturu 38,2 ispod pazuha. Nakon paracetamola ta se temperatura snizila i idući dan nije bilo temperature. Dan nakon toga pojavila se lagana temperatura koja je varirala od 36,9 do 37,6. To nismo tretirali paracetamolom. Osim lošeg raspoloženja dijete nije imalo nikakvih drugih simptoma ikakvih bolesti. Jutros smo posjetili pedijatricu koja je nakon pregleda zaključila da je grlo lagano crveno i dala nam antibiotik odbijajući moj priedlog da joj se izvadi krv. Kaže da se po zadahu vidi da je bakterijska upala. Ja sam nakon toga na svoju ruku išla djetetu privatno izvaditi KKS i CRP jer mi je bilo malo čudno da se tako olako pripiše antibiotik na tako malu temperaturu, koje, uzgred rečeno, trenutno nema. KKS je pokazala da je sve u granicama normale osim leukocita koju su 3,2 te gran # 1.30. Dakle, obe su vrijednosti snižene. CRP je manji od 8. Molim Vas možete li mi reći o čemu se tu radi i da li je to krvna slika koja zahtjeva antibiotik?
Unaprijed zahvaljujem!

Darko Richter, dr. med.

Mogu vam to reći kada me za mišljenje o tome zapita vaša liječnica. Inače, najbolje bi bilo da se obratite njoj.

bitter

Doktorica, inače, ne odobrava vađenje krvi iz privatne ambulante. Možete li mi samo reći da li je to po vama viroza ili bakterijska upala?
Zahvaljujem.

Darko Richter, dr. med.

To morate pitati svoju doktoricu, onu istu.

dzenita1985

postovani radila sam nalaze krvi kod djevjcice,ima 5 i pol mjeseci,zbog odlaska na ct srca da vidimo ima li sum,nalazi su me zabrinuli pa ako mozete da mi objasnite o cemu se radi i sta je uzrok,unaprijed zahvalna...urea 6,6 mmol/L, kreatinin 19 umol/L, leukociti 12,8 x10^9/L, MCV 73,5 fL, MCH 25,1 pg, neutrofili 21,80 %, limfociti 68,50 %.

amaela

Imam sina od 8 mjeseci i ovo su njegovi danjašnji nalaziMolim Vas ako mi možete pogledati nalaz i kazati je li sve u redu i imam li razloga za brigu. Unaprijed hvala.

KKS
Leukociti 7.1(6.0-16.0)
Neutrofilni granulociti 1.7 L(2.0-7.5)
Limfociti 5.0(2.0-6.6)
MID 0.4(02.-0.8)
Neutrofilni granulociti % 25 L(50-75)
Limfociti % 69 H (18-60)
MID % 6 (5-8)
Eritociti 4.16 (4.0-5.0)
Hemoglobin 108 L (109-138)
Hematokrit 0.31 L (0.320-0.404)
Prosječni volumen eritrocita 75.7 (73.8-89.4)
Prosječni sadržaj hemoglobita u eritrocitima 26.0 (24.3-29.2)
Prosječna koncentracija hemoglobina u eritrocitima 342 (300-350)
RDW-CV % 12.9
Trombociti 292 (150-450)
Prosječni volumen trombocita 7.9 (6.9-11.3)

DKS
Neutrofilni seg.gran. % 32 (23-66)
Neutrofilni neseg.gran. % 0 (0-3)
Limfociti % 61 H (18-60)
Reaktivni limfociti % 0 ( 0-5)
Monociti % 3 L (5-13)
Eozinofilni granulociti % 4 (0-6)
Bazofilni granulociti % 0 (0-2)

Darko Richter, dr. med.

Što vas muči?

Darko Richter, dr. med.

Poslala ga je radi "kontrole" - čega?
Nalaz je normalan.Zato je to sve totalno nejasno. Što se tu kontroliralo? Trombociti, crvena slika, leukociti, segmentirani .... ?
Ovo može biti i jako nenormalan nalaz, ako se, npr., kontrolirala citosatska terapija.

amaela

Ovako, njegova pedijatrica je odlučila da ga odvedem izvaditi krv kako je ona rekla radi prevencije jer dolazi zima, a on prije nikad nije bio vaditi krv. Nije bilo nikakvih indikacija zbog čega bi ga poslala, to je bio jedini razlog. Do sada nije bio nikako na pregledu osim kada se trebao cijepiti jer za to nije bilo potrebe.

Darko Richter, dr. med.

Ne slažem se s indikacijom da se neše uradi samo zato jer se nikada nije uradilo.