Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Kvržica na natkoljenici

Lina

Prije par dana sam na 7-mjesečnoj bebi slučajno prilikom prematanja osjetila kvržicu na lijevoj natkoljenici veličine zrna graška. Na koži se ništa ne primijećuje, niti bebu na pritisak kvržica boli ili smeta. Nikakvih drugih simptoma nema. Da li je možda u pitanju divlje meso?

Dr. Darko Richter

Na žalost, bez pregleda vam na ovo pitanje nitko neće moći odgovorno dogovoriti.

Lina

Zahvaljujem na odgovoru i ujedno vas obavještavam da smo bili kod doktora i da je sve u najboljem redu. Naime, totalno sam zaboravila da je beba cijepljena cjepivom 5u1 3 tjedna ranije u spomenutu natkoljenicu, te mi nije palo niti na kraj pameti da bi to mogla biti reakcija na isto.
Izvadili smo i krvnu sliku, koja pokazuje povišene leukocite i snižen hemoglobin, no dr. kaže da su leukociti povišeni isto zbog reakcije, a da (116 nalaz) hemoglobin još nije za željezo (120 najdonja vrijednost).

Dr. Darko Richter

Glavno da je sve u redu, iako, nisam baš siguran da je kvržica posljedica cijepljenje 3 tjedna ranije. Isto tako, ne bih se složio da su "leukociti povišeni isto zbog reakcije", pogotovo ne još 3 tjedna nakon cijepljenja. Pitanje je i to koliki su točno ti leukociti, jer u dobi vašeg djeteta normalno je sve od 4,0-12,0 pa čpak i 14,0.