Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Lantigen B / Bronhovaxom

azriel

Poštovani,
molim Vas za informaciju o korisnosti preparata Lanitgen B (Bronhovaxom je još jedan naziv koji sam čula) u prevenciji respiratornih infekcija kod djece. Pitam Vas jer imam sina od 14 mjeseci koji pohađa jaslice - prvih 12 mjeseci je bio potpuno zdrav, nikada povišena temperatura. Otkad je u jaslicama - mjesec i pol - već je drugi put na antibiotiku zbog respiratornih infekcija. Pitam se (i Vas) ne bi li ovaj preparat pridonio manjem korištenju antibiotika i poboljšanju imuniteta mog jasličara?

Unaprijed hvala na odgovoru!

Darko Richter, dr. med.

Ne bi.

azriel

Zašto ne bi?

Darko Richter, dr. med.

A zašto bi?
Vi očito očekujete da vam ja na vaše pitanje odgovorim sa "Da".
Ali, to nije slučaj. Valjda ipak pitate, jer ostavljate i tu mogućnost.

azriel

Naravno da ostavljam mogućnost za negativan odgovor. I poslušat ću vas jer smatram da ste stručni. Pitala sam "zašto ne bi" jer bih htjela znati nešto više o tome. O preparatu sam čula od drugih roditelja koji su ga na preporuku pedijatara koristili (testirali na djeci? happy) i navodno su im djeca manje bolesna. Međutim, na internetu sam našla samo nekoliko talijanskih studija koje preparat hvale (vjerojatno su to njegovi tvorci) i vrlo malo drugih informacija. Pošto drugi pedijatri (ne znam je li njih puno ili malo) znaju dovoljno o njemu da bi ga preporučili, htjela sam vas pitati da li vi znate nešto o njemu. Naša pedijatrica ne zna.

Darko Richter, dr. med.

Recite vi meni, zašto bih ja morao znati nešto o bilo čemu što nekoristi zdravlju ljudi?
Da koristi, potrudio bih se, čak, morao bih to znati. Za Lantigen i BronchoVaxom nitkome nije na ispitu pitao.

azriel

Pa mogli ste odmah reći da ne znate. Hvala.

Darko Richter, dr. med.

Nije mi jasno da ne vidite da znam da NE koristi. Pa i to je znanje.

azriel

(Sigh) Pa ako znate da ne koristi, onda valjda znate ZAŠTO ne koristi. Ili?

Darko Richter, dr. med.

Mislim da ne treba na to trošiti vrijeme niti riječi.
Solju ne možete utažiti žeđ, je li tako? Ima za to objašnjenje, ali čemu trošiti energiju?