Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

par pitanja

ciciban Q

Postonani primarijusu,hocete li biti ljubazni kao i uvjek da mi odgovorite na par pitanja koja me muce.Pitanja koja sljede ce Vam mozda zvucati glupo ali ja sam ih jednostavno morala postaviti iz razloga da odagnem sumnju ili obrnuto.Naime moje dijete kada je u hodalici i kada zeli neku igracku s poda da dohvati i pri tome se jako naginje stomacnom supljinom i sa strana preko plasticnog ruba hodalice.Molim Vas mene interesuje moze li moje dijete prilikom tog naginjanja da povrijedi neki vitalni organ ili sl.Duboko Vam se ispricavam ali moram da Vas pitam imate li predstavu zbog cega moje 11 mjesecno dijete ima 2 dana ima zelenu stolicu a pritom je jeo dosta domacih slanih hapica ali nista zeleno npr kao spinat ili blitva.Moram da napomenem da se dijete uobicajno normalno ponasa. Od srca Vam se zahvaljujem na odgovore koje nam dajete i imate od mene sve pohvale,odlikovanja i priznanja . Sve najbolje Vam zelim i jos jednom Vas molim da mi odgovorite na moja pitanja onako meni razumljivo.Hvala unaprijed.

Darko Richter, dr. med.

"Molim Vas mene interesuje moze li moje dijete prilikom tog naginjanja da povrijedi neki vitalni organ ili sl." To ovisi o tome što piše u uputi za hodalicu. Iskreno, pitanje nema veze s pedijatrijom. Ako postavite pitanje, "može li", odgovor je: uvijek može. Ako vas muči hodalica, zašto ste mu je kupili?
" imate li predstavu zbog cega moje 11 mjesecno dijete ima 2 dana ima zelenu stolicu a pritom je jeo dosta domacih slanih hapica ali nista zeleno npr kao spinat ili blitva." Pitanje je zašto je stolica zelena? Nemam pojma.

ciciban Q

Postovani primarijusu,hvala Vam mnogo na odgovoru, ali molim Vas da mi samo jos na ovo pitanje odgovorite ,npr da je nesto povrijedio dali bi mi to uocili.Nikad ga vise necu staviti u hodalicu zbog tog naginjanja. Vama jos jednom se od sveg srca zahvaljujem.

Darko Richter, dr. med.

Nisam rekao da ga se ne stavi u hodalicu. Ja to, jednostavno, ne znam.
A inače sasvimo vama ovisi to da li ćete vi nešto na djetetu vidjeti, ili ne. To vam isto ne mogu javiti odavde.

ciciban Q

Postovani primarijusu, kazete da zavisi od mene dali cu ja primjetiti neku ozljedu ako je npr nastala od tog naginjanja.Sad Vas ja pitam onako laicki,dali je to neko povracanje ,odbijanje hrane,stalni plac dijeteta ili nesto drugo i kakvo bi to bilo po Vasem misljenju ponasanje dijeteta da meni kao majci nebi bilo uocljivo.Ako se dijete normalno ponasa po danu igra se jede itd a samo nocu se budi uz plac dali bi Vi to prepisali nekoj ozljedi koja je npr nastala od tog naginjanja.Nekako kad ja razmisljam da je doslo to kakve kontuzije bilo kojeg vitalnog organa vjerujem da bi ponasanje dijeteta bilo sigurno drugacije ili ne pa zato Vas pitam da mi odgovorite.Moja mama meni ima obicaj da kaze draga N.... pa nije dijete krpena lutka pa da neosjeca bol.Eto toliko od mene a sad Vas opet ljubazno molim i od srca da mi odgovorite na pitanje moje. Unaprijed sam Vam mnogo zahvalna . Sretnu Vam i uspjesnu Novu Godinu od srca zelim.

Darko Richter, dr. med.

Po mojem utisku, vi ste osoba koju ne treba previše uzrujavati niti činiti nemirnom.
No, da je u pitanju i manje senzibilna majka, moj bi odgovor na ovakvo pitanje uvijek bio isti. A to bi bilo ovo:
Ja vam ne mogu nabrajati razne simptome, raznih mogućih povreda, raznih organa, zbog raznih položaja ili naginjanja ili preginjanja tijela. To ne postoji u knjigama. U praksi roditelji nešto vide, pa dođu doktoru, a on obrati, doduše, pozornost na priču roditelja, ali se onda osloni na svoj pregled. A čak može učiniti i određene pretrage, da testira svoje hipoteze koje formira od vašeg ulaska u ordinaciju, do kraja pregleda.
Još manje bih bio u stanju sjetiti se nečega što bi vama kao majci eventualno promaklo. Jednostavno, ja vas ne poznam: ne znam da li i kako čjujete, vidite, njušite,pipate, kušate, općenito, kakvi su vam osjeti i kakvi su vam asocijativni putevi.
Onako, usput, meni izgleda da veliki broj ljudi u Hrvatskoj treba uvijek nekoga sa strane da mu kaže što se to vidi, čuje, njuši, pipa, ili kakvog je okusa. Beskriternost je bolest u ovom narodu i ovom vremenu. Ljudi su se naučili da im sve kaže neki spiker. Čak niti oni koji znaju engleski, ne gledaju filmove opušteno, već očima jure po titlovima da ne bi slučajno nešto krivo razumjeli.
Medicina se u budućem vremenu ne može raditi. To je "real time" struka.
Eventualno se nešto može naučiti kada određeni zdravstveni problem postoji, pa treba znati predvidjeti moguće komplikacije ili pogoršanja, i kako na njih reagirati. No, ja se upravo pobliže bavim jednom takvom bolesti (astma), koja se jednostavno ambulantno liječi i čija se pogoršanja relativno jednostavno suzbijaju, ali, nekako sam frustriran kako je ljude to teško naučiti. Imaju ukupno 2 lijeka (npr. Flixotide i Ventolin) i onda, naprave točno obnuto u određenoj situaciji (u pogoršanju počnu davati Flixotide, koji su trebali davati do tada, ili uključe Ventolin, a prekinu Flixotide, ili još neku maštovitiju kombinaciju, iako se je otelim objašnjavajući i pišući im uputu što i kako da postupe).
Mir vama.

ciciban Q

Postovani primarijusu, u potpunosti se slazem s Vama za zakljucak koji ste donjeli o meni, naime ja i jesam mnogo sensibilna majka a reci cu Vam i zbog cega je to tako.Kao prvo, ja sam osoba sa visokim invaliditetom i s takvim je bilo jako tesko ostati trudan a da Vam nepricam o tezini problema kako uopce dovesti tu trudnocu do kraja, medjutim uspjela sam na cudo svih mojih ljekara.Naime toga Vam govorim da od dana saznanja za moju bebu pa do danas ja strepim nad svojim sinom i imam oko sokolovo sto se njega tice ,sve uocavam vezano za njega a mozda nekada i pretjeram.U Vasem zadnjem odgovori ako se nevaram Vi ste zeljeli da kazete da ja nevjerujem ocima svojim i da moram Vas da pitam vezano za to naginjanje preko ruba hodalice ,moram da Vam kazem da ja strasno mnogo vjerujem ljekarima i da se mene pita ljekari bi po meni trebali imati najvece plate u drzavi jer ljekari to zasluzuju jer u suprotnom sta bi mi bez Vas.Takodjer ste u zadnem Vasem odgovoru rekli da u udjbenicima nepise o povredama koje bi mogle nastati od naginjanja, prenaginjanja preko nekog plasticnog ruba sto mi i jest logicki ali ja sam se ponadala ipak da bi mi Vi napisali npr neke simptome u slucaju da je moje dijete malo vise pritisnuo neki organcic zbog tog naginjanja a koje bi moje sokolove oci mogle primjetiti te simptome. Sigurna sam da postoji barem jedan zajednicki simptom za sve vitalne organe u slucaju da su bili i u jednom trenutku pritisnuti onako kako nebi smjelo,ako se varam prosvijetlite me i objasnite mi dali sam u pravu ili ne.Sigurno sam Vam postala naporna i dosadna ali molim Vas oprostite mi jer i sama sam sebi nekad opterecenje.Vec sada sam se umorila od same sebe pa cu Vas sada lijepo i srdacno pozdravit.Sve najbolje Vam zelim.

Darko Richter, dr. med.

Večeras ga stavite spavati i opustite se, barem na jednu noć. Najluđu od svih.