Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Laringitis

Sendy

Poštovani doktore!
Moj sin star 2,5 godine ima učestale akutne laringitise(krup). Jedanput godišnje dobije napadni laringitis pa završimo na hospitalizaciji na pedijatriji ili orl( terapija: inhalacije mikronefrinom, injekcije solu medrola ili dexamethasona, operil p, prije fenistil sada aerius sirup). Kod kuće imamo mikronefrin koji nam se pokazao djelotvoran kod samog laringitisa ali i ne za prevenirati napad. Sada smo nabavili Pulmicort respule ( 0.5mg/2ml). Znam da se daje na prve znakove promuklosti,kašlja ili prehlade za spriječiti napad 1-2 na dan kroz 1-3 dana.Interesira me kako se miješa sa mikronefrinom, koliko mikronefrina, koliko fiziološke + Pulmicort ( sada dobije 4 kapi mikronefrina i 4,8 ml fiziološke)?

Darko Richter, dr. med.

4 kapi mikronefrina + 1 respula Pulmicorta, + 2,5-3 ml fiziološke otopine.

Valkira

Poštovani.

Možete li mi reći kakve veze ima singular sa liječenjem laringitisa?

Hvala

Darko Richter, dr. med.

Nikakve.

Tomislav Kiara

Poštovani doktore,
Danas ujutro kćerka koja je stara kronološki 3,5 mjeseca, a korigirana dob je 0,5 mjeseca imala promukli glas bez kaslja i bez temperature.
Pedijatrica joj je dala dozu deksametazona, ventolin pumpicu( svakih 8 sati ) i efedrin kapi( 3x dnevno ) i inhaliranje fizioloskom otopinom.
Dijagnoza je obična prehlada - akutni nazofaringitis, dodatna dijagnoza akutni laringitis.
Mozete li dati misljenje i komentar na danu terapiju i mozete li nesto drugo predloziti?
Unaprijed zahvaljujem,
Tomislav.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Očigledno je procijenila da je otok sluznice dosta izražen kada je dala dexamethacon. U inhalaciju umjesto fiziološke stavljajte Sinomarin (2,3% otopina morske vode), podignite uzglavlje, u kući neka bud prohladno (max 21 stC), vlažite zrak. LP