Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

mjerenje temperature u uhu

stanislav

Poštovani,
molio bi da mi objasnite mjerenje temperature u uhu. Naime postoji razlika između temperature u uhu, ustima, rektumu i aksijalno. Mi smo svi navikli da ako nam je temperatura do 37°C normalna, a sve preko toga nije, a kod 40 zovem hitnu. Pošto je u u uhu normalna temperatura viša od 37, htio bi da znam koja je to granična temperaturna vrijednost do koje je temperatura normalna, mjereno u uhu naravno, i kad bi se ja morao zabrinuti za povišenu temperaturu moje 9 mjesečne kćerke.

nina

samo da se nadovežem na pitanje? kad se treba zabrinuti kod dvomjesečne bebe ili je temperatura, temperatura kod svih beba bez obzira na uzrast?

Dr. Darko Richter

Timpanalna temperatura, tj. temperatura bubnjića, tj. temperatura koju mjerite u uhu, normalno iznosi do 38°C. Kada dosegne ili premaši tu vrijednost, smatra se povišenom. Usput, treba da znate da je mjerenje temperature u uhu pouzdano samo za pozitivni nalaz, tj. za nalaz povišene temperature (npr. izmjerite 38,6°C - tada možete biti sigurni da ćete slično utvrditi i živinim ili digitalnim termometrom pod pazuhom ili u rektumu), dok normalan nalaz za svaku sigurnost traži potvrdu mjerenjem klasičnim metodama. Drugim riječima, termometar za uho nije uvijek 100% senzitivan, pa mu koji puta povišena temperatura promakne, a što dosta ovisi i o prohodnosti zvukovoda i dobrom usmjerenju "kljuna" koji se stavlja u zvukovod.

Dr. Darko Richter

Još jedan važni dodatak, u svezi s potpitanjem Nine: svaka promjena tjelesne tepmperature u dojenčeta mlađeg od 4 mj., zahtjeva neodgodivi pregled pedijatra ili najbližeg liječnika.

stanislav

Poštovani dr.Richteru,
zahvaljujem se na brzom odgovoru, te bi želio da mi potvrdite kako sam ja shvatio Vaš odgovor.
Ako djete ima , pod pretpostavkom u dobro zdravstveno stanje uha i pravilno usmjeren "kljun" prema bubnjiću, temperaturu od 38°C to je u protuvrijednosti od 37°C mjereno aksijalno, odnosno 38,6°C u uhu je kao i 37,6°C pod pazuhom. Jesam li u pravu ili ne ?
Sa štovanjem Stanislav

Dr. Darko Richter

Otprilike ste u pravu, s time da treba znati ovo: striktno uzevši, u guzi je temperatura povišena počevši s 38°C, dok se pod pazuhom to uzima od 37°C. Nisu uvijek matematički točne razlike aksilo-rektalnih mjerenja, jer u fazi porasta razlika može biti veća, tj. do 1-1,2°C (viša rektalno no aksilarno), dok u fazi stabilizacije, tj. kada povišena temperatura vlada već neko vrijeme, ta razlika iznosi onih uobičajenih oko 0,6°C. Slično vrijedi i za uho. Naime, temperature mjerene u guzi i uhu odražavaju centralnu temperaturu, tj. temperature sve ostale unutrašnjosti organizma, dok aksilarna temperatura i temperatura mjerena pod jezikom odražavaju perifernu temperaturu, i opet s manjim međusobnim odstupanjima. Ta periferna temperatura poraste tek nakon porasta centralne, a dosta ovisi i o drugim faktorima, npr. mogućnosti hlađenja tijela odavanjem topline.