Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

molim pomoć - očitanje nalaza

vz1

Molim ako netko zna protumačiti nalaz da mi pomogne jer sam u panici što je nalaz pozitivan i uopće ne znam o čemu bi se moglo raditi,a doktorica mi trenutno ne radi.

Nalaz moje kćeri (16 g.) je ovakav:

ENA-screnn : pozitivan
Anti-SS-A/Ro : 15
Anti-SS-B/La : 150
Anti-Sm:6
Anti-Sm/RNP: 17
Anti-Jo-1:4
Anti-Scl-70: 11
Anti-histoni: 8
Antitijela na centromere: 7

Što bi to moglo biti?

Darko Richter, dr. med.

Morate navesti referentne vrijednosti i jedinice u kojima su nalazi izraženi.

vz1

ENA-screnn : pozitivan Jedinica Ref. interval

Anti-SS-A/Ro : 15 U/ml neg: <100, granično:100-120, pozitivno:preko 120

Anti-SS-B/La : 150 H U/ml neg: <100, gran: 100-120.....

Anti-Sm:6 U/ml neg:<100, gran:100-120.....

Anti-Sm/RNP: 17 (sve se ponavlja isto kao gore)

Anti-Jo-1:4

Anti-Scl-70: 11

Anti-histoni: 8

Antitijela na centromere: 7

Proteini(serum)
Reuma faktor 9 IU/ml ref.inter.<15

Anti-dsDNA 9 U/ml neg: <100, gran:100-120.....

ANF negativan

Darko Richter, dr. med.

Mislim da su svi nalazi uredni, a netko ih je vadio - zbog čega?

vz1

Kći je imala probleme s disanjem zadnjih godinu dana (povremeno kao da nema zraka),ponekad mučnine,glavobolje,bolove u trbuhu pa smo zbog toga obavili sve pretrage još prije 2 mjeseca i svi nalazi su bili dobri izuzev ovog koji je stigao prije 4 dana tek.Brine me što je taj ENA screen pozitivan.
Prije 3 dana se onesvijestila i bila bez svijesti 5-7 sekundi (nije trzala nogama niti se ugrizla niti se pomokrila), taj dan ju je prilično bolio želudac i glava.Već idući dan je bila dobro no ipak smo otišli vaditi krv i dati urin - nalaz još čekamo.
Inače, moja kći pije Zoloft zadnja 2 mjeseca i ide psihijatru jednom tjedno.Taj lijek sad uzima tek prema potrebi,a prvih mjesec dana je uzimala svaki dan.Vrlo je emotivna, osjetljiva, inteligentna, intelektualno izuzetna ,ali ima poteškoća s pažnjom i koncentracijom te zbog toga ide psihijatru.Zato i školski uspijeh nije dobar. Mislim da ju to muči i da organizam tako reagira na stres.
Uglavnom, vrlo sam zabrinuta pa bi mi vaše mišljenje dobro došlo. Hvala unaprijed.

Darko Richter, dr. med.

Ako netko ide psihijatru i (već) dobiva Zoloft, onda ima određeni psihijarijski poremećaj, obično nešto od: depresije, opsesivno-kompulzivne neuroze, socijalnog anksioznnog poremećaja, paničnog poremećaja, premenstrualnog disforičnog poremećaja ili PTSP-a. Ne vidim nikakve veze između pretraživanja autoantitijela, i npr., paničnog poremećaja. A, koliko znam, lijekovi tipa Zolofta i Prozaca ne uzimaju se " po potrebi", već svaki dan, redovito. Očito je mnogo toga nerazjašnjeno, a vaš opis mene gura u pravcu psihijatrijskog poremećaja, a nikako neke reumatske bolesti. Da vam kažem iskreno: kada vidim da je netko od psihijatra dobio Zoloft, a da ga uzima "po potrebi", i da ima dosta tipične konverzivne smetnje, koje, normalno, i ne mogu biti pod kontrolom, ako se lijek ne uzima kako treba, i pokraj toga uporno ruje po nekim nalazima samo da ispadne klasična organska bolest, valjda sve u nadi da ipak niije psihijatrijski slučaj, onda mi se, kao liječniku 21. stoljeća, to malo gadi. A zašto? Zato što u takgim prigodama osjećam da se psihijatrijska bolest unatoč svem napretku i liberalizmu, ipak vrlo ukorijenjeno smatrana stigmom, i da bi ljudi valjda radije imali leukemiju, od, npr., socijalne anksioze ili PTSP-a. A za mene, kao za liječnika, bolest je bolest. I negdje u dubini dubine, makar nisam niti približno marksist-materijalist, kao liječnik s dugogodišnjim iskustvom, znam da postoji poremećaj neke molekule, nešto materijalno opipljivo. Nije da psihoterapija, ili hagioterapija itd. nisu od pomoći, ali, pravi psihijatrijski poremećaj ipak ima, barem dijelom, i svoj biokemijski korelat i molekularno objašnjenje. A vama je sada, sa svim nalazima negaitvnih autoantitijela, najvažnije da riješite "extractable nuclear antigen screen". Pa što ako je pozitivan? To je samo nalaz, od kojeg vaše dijete ne boluje. Ima neki drugi problem.

vz1

Poštovani gospodine,
nitko ne "ruje" po nekakvim nalazima.Liječnici su me uputili da prvo napravimo sve te nalaze,nisam ja to sama smislila. Nadalje, i moje dijete i ja došli smo do spoznaje da nam treba pomoć psihijatra još prije nego su me uvaženi liječnici uputili.Jer smatram da je to liječnik kao i svaki drugi i ne mislim da je to sramota.
A što se tiče psihijatra u Osijeku! To je posebna priča.Moje dijete ima tretman 2-3 puta mjesečno u prosincu, zatim mi kažu da njezina liječnica više ne radi do ožujka.Znači, dijete mi treba biti bez tretmana 2 mjesca,a nije dobro.Drugi liječnik je toliko zauzet da me neće primiti tko zna do kada. Prisiljena sam tražiti vezu da bih došla do liječnika.
To je strašno!

Darko Richter, dr. med.

Mislim da je moj komentar bio sasvim na mjestu, makar ujetno vrlo dobro shvaćam i vašu situaciju. Ali, moramo konačno shvatiti da liječnika ima sve manje, ... i pitanje je da li će kvalitetnih i ostati, ako se nastavi sadašnjom politikom i sistemom svih prava za svakoga (pogledajte malo moje razgovore s "enibadi", tri posta niže). Ipak, interesantno mi je da se niste kritički niti samokritički osvrnuli na ono davanje Zolofta "po potrebi", jer nije mi jasno da bi vam to preporučio psihijatar, makar ga imali rijetko prigode vidjeti, a niste mi napisali niti dijagnozu pod kojm vam je preporučen taj Zoloft. Mene bi to zanimalo.

vz1

Nastavak prethodnog:

Upravo smo se vratili od liječnika,bili smo na odjelu za imunologiju i reumatologiju.Tamo kažu da kod psihijatra ne treba uopće ići i da treba napraviti još dodatne nalaze jer se njima čini da sve ukazuje na neku autoimunu bolest.

Što reći na to? Imam osjećaj da tu nitko ništa ne zna i da svi nešto samo sumnjaju.
No dobro, napravit ćemo još i to iako mi je, vjerujte, već dosta hodanja po bolnici.

Sad sve više mislim da je u pitanju samo vrlo buran pubertet i da je moje dijete zapravo zdravo u globalu.

Darko Richter, dr. med.

Mimoišli smo se s postovima.
Klinička slika koju opisujete nema veze s reumatologijom, osim ako se ne zauzme stav da bilo što može značiti sve. NIsam niti ja za bezvezne posjete prihijatrima, ali niti durgim liječnicima. Dajte mi objasnite, kako je moguće da netko odrasli ne zna da li mu je dijete bolesno ili ne? To nije na liječniku, već na roditelji da kaže: moje je dijete bolesno, ima to i to, i zatom smo vam došli. A liječnik na to može reći: to vam nije to, idite u miru, ili to je to ili nešto drugo, treba liječenje. Ali ova situacija, da vi niste u stvari sigurni što je, da niste definirali tegobe, da lutate od psihijatra do reumatologa, to je ipak malo neobično. Nemojte mi sada pričati o liječnicima. Prvu definiciju tegoba dajete vi sami i vaše (poodraslo) dijete, a tek onda stupaju na scenu liječnici. Ako idete doktoru i pitate, je li možda dijete bolesno, i ne kažete precizno koje su to tegobe vas dovele u ambulantu,onda nastaje rašomon. Isto kao da vam se auto povremeno gasi u vožnji, a vi ga odvedete na servis, i kažete da je to samo redovni servis na 60.000 km i da mu lupaju vrata od gepeka. Mislite da vam se iza toga opet neće gasiti? Ili?

vz1

Vi mislite da bih ja kao osoba koja nije završila medicinu trebala znati što je s mojim djetetom?Ja znam da ima zdravstvenih tegoba,a što je u pitanju-ne znam.
Mislite da trebam znati zašto EEg jednom ne valja, pa drugi put valja, pa onda ona pada u nesvijest i opet EEg ne valja?
Dragi gospodine-da ja to znam onda bih bila liječnik.

Darko Richter, dr. med.

To npr. uopće niste spominjali. A zašto EEG jednom ne bi bio dobar, a drugi puta bi? Pa to je najčešći nalaz npr. kod epillepsije. Ne mora uvijek imati izbijanja, a i kada ih ima, bolesnik ne mora uvijek imati očite napade.
No, vama je do nekog prepiranja, a meni je iz toga očito da ste shvatili moje poruke, samo niste time zadovoljni. Za slučaj da još niste do kraja usvojili ono najvažnije, ponovit ću: osoba koja misli da je bolesna, dužna je formulirati svoje smetnje, a ne doći liječniku sa pukim mjišljenjem da je bolesna. Kada iznese smetenje, ma kako ih formulirala, ali mora ih forumilrati, a ne re raspitivati je li ovo ili ono njegova/njezina smetnja, onda može nastupiti medicina. Prije toga, samo izuzetno (ako, npr. liječnik pregledom utvrdi tzv. patognomonične znake ili nalaze za neku bolest).