Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Nešto čudno....

robertasi

Poštovanje,
moja četverogodišnja djevojčica od četvrtka jako kašlje, u petak je dobila i temperaturu te je njezina liječnica uvela u terapiju Cefzil. Temmperatura je prisutna i u dane vikenda (skidala sam ju kada u uhu bude 40). Za kašalj-trputac.
U noći s nedjelje na ponedjeljak budi se u 1 sat (nema temperaturu), počinje plakati, nešto čudno pričati.... Suprug i ja se ustajemo, nosimo je u dnevni boravak. Ona unezvjereno gleda po sobi, počinje nešto nerazumljivo tepati, govoriti da ju ruke bole, da su joj prsti vrući i da ih mora prati, tapše rukama uz a-a-a-aa, ba-a-a-a,ga-ga-ga...... Konačno se nakon 10-tak minuta smiruje i ponovno zaspe. Pripisujemo to ružnim snovima.
Ali nešto slično se ponavlja u ponedjeljak (opet nema tempeaturu) u budnom stanju-iz plačne faze (peku je prsti, tapše rukama, tepa, viče pusti me, pusti me-trga se od mene, odlazi suprugu u ruke a onda opet pruža ruke prema meni....)-to se događa 2 puta tjekom jučerašnjeg popodneva.
Dali imamo razloga za zabrinutost i trebamo li što poduzimati (u smislu nekih pretraga) ili ne.?Zaboravila sam napomenuti da se u subotu žalila da ju boli glava.
Srdačan pozdrav.

Darko Richter, dr. med.

Ne bih znao.

Javljam se jer se nešto slično događalo mojoj curici (samo je ona govorila da su joj predugi prsti). Ali mojoj je uvijek bilo nakon buđenja. Neurolog na ovom forumu mu je tada rekao da su to vjerojatno noćni strahovi.

Inače slično se događalo mom suprugu kad je bio mali. Jednostavno im je ponekad trebalo vremena da pređu iz sna na javu.

Je li vaša curica spava prije takvih epizoda?

Darko Richter, dr. med.

Moja i moje spavaju normalno, a to je možda zato što ja zaspim prije njih i ništa ne vidim niti mi se priviđa. Ujutro je sve normalno.

Blago Vama doktore blunk. No, možete li nam reći kad bi Vam se dogodilo da Vas dijete probudi, vrišti u panici i govori da su joj prsti dugi, biste li zaključili da je to naprosto problem prelaska sa sna na javu ili nešto što zahtjeva poduzimanje nekih koraka. Ako da, kojih?

Darko Richter, dr. med.

Ja spavam s 4 ženske osobe. Da mi zadnje tri ovo kažu usred noći, popio bih čašu vode, popiškio se, i nastavio spavati. Da mi to napravi ona prva, razmislio bih da li da odemo do psihijatra.

negoteti

Marelina,sječam se kad sam bila mala istrčala sam iz sobe je mi je čovjek sa glavom bundeve ulazio kroz prozor.
Redovito me posječivao dok nisam sama shvatila da je to san.
Tada je to zaista bilo strašno i trebao mi je ustvari samo zagrljaj.
Zadnji san što se sječam vezano za bundevu je bio,kako čovjek bundeva ovaj put bježi iz moje sobe.
Mom malcu(4 god) stalno pada lampa po noći.Mama (ja) dođe u krevet i sve je po starom.
Zabrini se samo ako ti se muž počne buditi s predugim prstima.

Srdačan pozdrav!

robertasi

Tek sad vidim da se ovdje pisalo. Bili smo na EEG-u i koliko se može očitati, uredan je. happy

Darko Richter, dr. med.

A recite mi, zašto ne bi bio uredan? Pa dijete nije imalo baš nikakvu indikaciju za snimanje EEG-a, osim što je mama navaljivala na lokalnog pedijatra, a nema pojma o pojmu, makar misli da zna kada se snima EEG. I tako se rasipa zdravstveni novac i vrijeme.

robertasi

Nisam ni na koga navaljivala. Ispričala sam doktorici što je bilo (kad smo bili na kontroli) i ona je sama dala uputnicu za neurologa, eeg - a neurolog uputio još i psihologu.
bdw.-I sama sam zdravstveni djelatnik.

Darko Richter, dr. med.

Bdw. čim zdravstvenidjelatnik ode u ambulantu, i to dr. u ambulanti zna, a zna jer mu se to stavi do znanja, uslijede pretrage. Još toga niste svjesni?

robertasi

happy
Ne, moja pedijatrica ne zna gdje radim,
Da, čekale smo tri i pol sata na pregled kod neurologa u istoj bolnici u kojoj radim......jer nemam srca preskočiti 20-tak mališana koji su stigli prije nas.............

Darko Richter, dr. med.

To bi bio teški grijeh. jer, vaše je dijete zdravo, a od onih 20, procjenjumem da 5 sigurno nije.

robertasi

Baš se nasmijah od srca.