Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

novorođenče

Ivcy1306

poštovani, rodila sam 13.11.hitnim carskim rezom dječaka dugog 53cm i teškog 3910g.
ono što me muči je njegova probava, isključivo je na adaptiranim mlijeku i to mu dajemo nan sensitive, uz njega i čaj od komorača te kamilice ali i biogaia kapi 1x5kapi dnevno.
pokušavali smo još i u bolnici dojiti međutim mlijeko nije naišlo.
problem je u tome što on nema redovitu probavu. imao je stolicu pa dva dana ništa da bi jučer nakon što je popio biagaia kapi imao zelenu stolicu i danas opet ništa.
mene zanima dali je to normalno ili imamo razloga za brigu?
hvala puno!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

To je normalno, zelena boja stolice ne znači ništa. Izbjegavajte prekomjerno utopljavanje djeteta.

talicnitom

Moja bebica ima povišen crp koji je izmeren nakon rođenja u nivou 8 jedinica, a 36 sati nakon rođenja je porastao na 14. Da li je to opasno i na šta ukazuje ili može da ukaže? Porođaj je trajao duže uz indukciju i epidural. Beba nema povušenu temperaturu niti pokazuje znake bolesti.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

U tako mladoj dobi blago povišeni CRP može biti znak bakterijske infekcije, bez obzira što se ne zapažaju drugi simptomi. Neonatolozi vrlo dobro znaju procijeniti postoji li opasnost od infekcije, i po potrebi uvode antibiotsku terapiju.