Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

otpornost na antibiotik

ninanena20

moja petogodišnja kćer ima česte bakterijske upale grla, pa često pije antibiotike. Na te upale reagira visokom temperaturom ( 39.-40 stupnjeva C), koju vrlo teško skidamo( često kombinacija ibuprofen-voltaren-lupocet uz hladne obloge i tuširanja)
Može li upala grla proći bez antibiotika ?
Naime, na zadnju upalu nije reagirala na sumamed, pa sam zabrinuta. Ukoliko je bakterija postala otporna na taj antibiotik, postoji li zamjena za njega?

yexica

Ja bih se samo nadovezala sa pitanjem jer imamo isti problem. Mali je krenuo u vrtic i stalno vuce streptokoke koje su otporne na sve. Alfacet je jedini do sad pomagao, evo sada pod terapijom Alfacetom opet dobio temperaturu i te poznate zeleno-zute sline.
Cim se zaleci opet ih zaradi u vrticu, par dana bez simptoma osim slinjenja i opet upala i opet antioiotik (samo nam se sad izbor antibiotika dobrano suzio). Zanima me ukoliko primi cepivo protiv streptokoka da li onda ucinkovitost cepiva moze biti ponistena ukoliko on u narednih 6 nedelja opet bude na nekom antibiotiku (a sto je veoma verovatno)?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Upale grla mogu biti virusne i bakterijske (i gljivične) i mogu biti popraćene nastankom gnojnih naslaga na krajnicima (mandulama). od virusnih antibiotici ne pomažu. Zato bi bilo dobro napraviti bris ždrijela, makar se i ne bude čekao nalaz i antibiotik bude uveden. Nadalje, oko 20% beta hemolitičkih streptokoka grupe A (klasični uzročnik gnojne angine i šarlaha) je otporno na azitromicin (Sumamed).

Vidim da se miješa ovaj streptokok sa Streptokokom pneumonije koji je uobičajeni uzročnik bijelog i ljepljivog sekreta iz nosa. On ne uzrokuje gnojne angine. Cijepljenje je učinkovito za zaštitu protiv agresivnih sojeva koji mogu uzrokovati teške oblike bolesti (sepsu, meningitis). Uzimanje antibiotika neće "poništiti" učinak cjepiva.