Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

ponovo BCG cijepljenje

ina

Poštovani,

Da li se od ove godine djeca koja nemaju ožiljak od BCG cjepiva docijepljuju ili ne.

Naime, s više sam strana čula različite informacije, pa me zanima koja je točna.

Moj sin nema ožiljak iz rodilišta. Uskoro će imati dvije godine. Da li se mora ponovno cijepiti ili ne.

Dr. Darko Richter

Ako nema ožiljak, nije cijepljen, bez obzira koliko je tko kakvom iglom mahao oko njega ili po njemu. No, kada već ima 2 godine, treba najprije učiniti PPD, te, ukoliko bi ovaj bio pozitivan, a dijete bez ožiljka, značilo bi to da se inficirao, pa treba razmotriti liječenje, a ne cijepljenje.