Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Postovani doktore!

Branka

Moja curica ima tri mjeseca. Rodena je sa hemangiomom koji obuhvaca veci dio lica,dio prsa,dio leda,jednu cijelu ruku,dio straznjice i mali dio nogu. Dva dana poslje rodenja bila je na ultrazvuku glave i trbuha i sve je bilo u redu. Taj smo pregled obavili i sa osam tjedana i jos smo bili na pregledu ociju,takoder je bilo sve u redu. Receno nam je da je to povrsinski,a koliko ja mogu primjetiti to je bljede nego sto je bilo. Zanima me koliki dio bi se mogao povuci i kakvi su rezultati sa uklanjanjem laserom? Molim vas vase misljenje.

prof. dr. sc. Ana Votava Raić

Štovana gospođo, hemangiom Vašeg djeteta po Vašem je opisu vrlo raširen, ali taj je opis nedovoljan. Važno je znati i da li se radi o hemangiomu koji je u cijelosti ili dijelom u razini kože ili je u cijelosti ili dijelom iznad razine kože (izraz - površinski - nije precizan). Nadalje, ako je promjena iznad razine kože, do koje je to mjere, da li je površina ravna, neravna, "raspucana", koje je boje.... Također su važni i neki laboratorijski pokazatelji, npr. krvna slika, koagulacija krvi.....Iz svega je jasno da bi dijete trebalo vidjeti. No, ono što je značajno i povoljno je dob djeteta; do kraja prve godine (pa i kasnije) moguće su brojne promjene, mislim, one na bolje ! Vidjela sam i hemangiome koji su gotovo nestali i to spontano. Danas postoji više načina liječenja hemangioma (ako je to potrebno); to su lijekovi, laser, ponekad i kirurško liječenje. Na Vaše izravno pitanje o terapiji laserom ne mogu odgovoriti. To je u rukama liječnika koji provode taj zahvat, a i to tek nakon pregleda djeteta.
Srdačan pozdrav.