Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

poštovani dr.Richter

mariap

naš dječak ima 15 dana.Rodio se sa dvije preaurikularne kvržice (desno uho).U rodilištu mi je pedijatar na upit odgovorio da u nekim slučajevima mogu biti povezane s nekom malformacijom bubrega,ali da vjerojatno nije ništa ako normalno piški.Zanima me Vaše mišljenje da li je potreban uzv bubrega,kad i na što bih trebala obratiti pažnju?
Da li je moguće jednog dana odstraniti te resice ako djetetu budu smetale?
Kad preporučujete cijepiti dijete protiv vodenih kozica,kako se zove cjepivo i kolika je vremenska zaštita protiv bolesti?unaprijed hvala

Darko Richter, dr. med.

U svezi s preaurikularnom kožnom resicom, istina je da se u do 5% slučajeva nađe i neka vrsta nagluhosti, a još rjeđe neke bubrežna promjena. Tako da treba ispitati sluz, a to se u nekim rodilištima kod nas rutinski rati (otoakustička emisija , OAE), i može se napraviti UZ abdomena tj. ciljano bubrega.
Cjepivo protiv vodenih kozica, koje je u nas registrirano zove se Varilrix, no ne cijepi se prije no što dijete navrši 12 mj.