Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

poštovani dr Richter

mariap

dijete od 4 godine je ogrebala mačka po licu.Ogrebotine sam oprala u alkoholu dill.Zanima me da li je po vašem mišljenju potrebno još nešto ?ima 4 ogrebotine koje su krvarile,to se dogodilo jučer.Hvala unaprijed

Darko Richter, dr. med.

Ako se radi oih na ogrebotinu još mlađoj mački, npr. ispod 2 godine, moguće je da oboli od bolesti mačjeg ogreba. Namazao bih na ogrebotinu neku antibiotsku mast, par puta, te kao profilaksu dao Sumamed kroz 3-5 dana.

mariap

namazala sam Betrionom.Kćer mi uzima profilaksu 25mg nitrofurantoin sirupa dnevno zbog refluksa.Zanima me da li možda on pokriva uzročnike mačjeg ogreba ili da svakako dam sumamed?U kojem roku od ogreba bi trebalo početi sa profilaksom?Hvala

Darko Richter, dr. med.

Nitrofurantoin ne koristi.
Trebala bi dobiti Sumamed, kao što sam rekao, iako niti oko toga nema jasnih stavova. Ipak, ako liječi, bit će da može i spriječiti.
A kada, što prije, to bolje.