Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

povišeno željezo

Tilia

Poštovani doktore,
Molim Vas za savjet u vezi sljedećeg nalaza.
Dječak star 7 godina zadnjih godinu dana uzima Trileptal zbog parc. epilepsije.
Vadio je krv u sklopu redovne kontrole kod neuropedijatra.
Nalaz KKS je u ref. vrijednostima, osim povišenih eozinofila (17.2).
Urea, kreatinin, bilirubin, AST, ALT, ALK: Fosfataza, GGT uredni, ali povišeno je željezo (32, ref. interval 4-25), a UIBC je 17.
Nakon 20 dana ponovljen je nalaz, te je sada Hb 140 (ref. 109-138), eozinofili 14.7, međutim željezo se još više povećalo - sada je 43, a UIBC 5.
Molim Vas za vaše mišljenje - da li ovakav nalaz upućuje na neku bolest, te da li je potrebno napraviti još neke pretrage.

Unaprijed puno hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Trebalo bi vidjeti što uzrokuje povećani broj eozinofila. Što se tiče povišenog željeza provjerite da li je uzimao preparate koji sadrže željezo (multivitaminski sirupi i sl.). Ako nije obratite se hematologu.