Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Premali opseg glave?

Lalea

Poštovani,

moja kćer rođena je u 38.tjednu trudnoće, pri porodu je težila 3010g na 47cm i opseg glave bio joj je 32 cm. Sada, s mjesec dana teži 3880g, na 50cm i opseg glave joj je 34cm. Za vrijeme boravka u bolnici izgubila je 300 grama koje je nadoknadila tjedan dana po dolasku kući.
Pedijatar nam je dao uputnicu za urin zbog nešto manjeg opsega glave, pa me zanima koliko je opravdana moja zabrinutost i što bi manji opseg glave kod nje mogao značiti?
Unaprijed hvala

Darko Richter, dr. med.

Stvarno ne znam kakve veze bi mogao imati opseg glave s nalazom urina.
Očito nešto krivo povezujete. Točnije, upuštate se u nekakve razgovore na koje se ne može suvislo reagirati.
To se vidi i po rečenici: "Za vrijeme boravka u bolnici izgubila je 300 grama koje je nadoknadila tjedan dana po dolasku kući." Naime, bez obzira na bolnicu, dijete po porodu tijekom prvih 3-4 dana izgubi oko 7% svoje porođajne težine, bez obzira da li je rođeno u bolnici ili u Americi. I "kod kuće" nema nikakve veze s nadoknadom toga. Nadoknadila bi ti i u bolnici i u Americi i kod kuće, jednako, da je tamo ostala.
Jedini parametar jest porađajna težina. Odakle vama i tolikim drugima to vješanje za "gubitak težine u bolnici". Nije to nikakav gubitak težine, već gubitak tekućine. Kada će se to već jednom shvatiti?
Ne znam čemu služi taj toliko besplatni zdravstveni sustav, kada ljudi pokazuju ciljanju tendenciju sve većoj konfuziji. Ne da padamo nazad, već se izmišljaju novi problemi koji su nekada, kada su postojali pravi, i koji su u međuvremenu riješeni, bili nepoznati.