Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Problemi sa srcem kod bebe

miro321

Poštovani,

U rodilištu primjecen sum na srcu, uzv srca raden cetvrti dan života: situs solitus, segementna građa uredna, kaviteti i stijenke za dob urednih dimenzija, kontraktilnost uredna. Dva mala muskularna VSD- a, jedan apikalni, drugi u projekciji trabekule septomargiobnalis, nemaju vece hemodinamitsko značenje. Valvule uredne morfologije i protoka, luk aorte lijevi, nema duktusa, nema koarktacije, nema izljeva. Dg: dva mala muskularna VSD - a Q21.1 i otvoren foramen ovale Q21.1.

Upućeni smo na kontrolu za mjesec do dva, uzv rađen jucer - mjesec i pol nakon rođenja: situs solitus. U i.a. septumu manji defekt s L-D šantom. U i.v. septumu u serdišnjem muskularnom i u apikalnom dijelu 2 manja muskularna defekta, brzina kroz defekt do 4m/sec. Uredne dimenzije i kontrakcije. Morfologija i protok kroz valvule uredni. aortni luk normalan, lijevi. Nema duktusa niti CoA. Ne vidi se perikardijalnog izljeva, intrakardijalnij tvorbi niti vegetacija.

Možete li mi molim vas pojasniti nalaze, te reći više o ozbiljnosti stanja, te kolika je vjerojatnost da će biti potrebna operacija i koliko je opasna ukoliko do nje dođe?

Unaprijed zahvaljujem

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prema nalazu nema značajniih poteškoća zbog navedenih otvora u srčanim pregradama. Najvjerojatnije će se sve zatvoriti samo po sebi, samo treba biti strpljiv i redovito raditi kontrole ultrazvuka. Nije za očekivati komplikacije.