Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

proljev i temperatura

b.e.n

Poštovani,
imam curicu od 13 mjeseci. 28.08. cijepljena Priorixom.
Od srijede navečer dijete ima proljev i temperaturu 38,5. U četvrtak 12 stolica i tem 38,5. U petak 6 vodenih stolica i tem 38. Poslani na vađenje krvi i nalaz uredan - dijagnoza Dijareja i gastroenteritis. Dijete je od početka na dijeti, na preporuku dok jede humanu 9, tost, bistra juha i štapići. U subotu 3 stolice i temp. cijeli dan ispod 37 da bi u noći opet se popela na 38,7 i danas cijeli dan oko 38,7. Danas jedna stolica, kašasta. Opet na kontroli vadimo krv i krvna slika slijedeća: L 3,9 (neu 45.o, ly 36.9, MID (mono, eo i baso) 18.1%, E4.57, HGB 114, Hct 0.349, Trc 294. Dijete je danas pospano i bez volje, te manje jede, ali i dalje dosta pije. Doktorica na hitnoj rekla da je opet u pitanju virus, skidati temperaturu, piti probiotik, ali je ipak rekla da ako joj se do sutra ne popravi stanje da bi dala Amoxil jer da joj je malo crveno grlo - napisala akutni faringitis nespecificiran.
Najljepše vas molim za vaše mišljenje - krvne slike i da li dati antibiotik, a ako ne koliko još čekati da se stanje popravi.
Unaprijed zahvaljujem na vašem odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Možete postupiti jedino prema preporuci doktora koji je dijete vidio, a ne po prpopruci nekoga koji dijete nije vidio.

b.e.n

Poštovani,
molim vas za bilo kakvu pomoć.
Dijete je cijelu noć imalo temperaturu 39,5 koju smo skidali tuširanjem i lupocetom, danas opet dvije proljevaste stolice. Više ne znam kako postupiti. Dijete danas odbija jelo i slabije pije - što dalje. Još nismo dali antibiotik. Naša doktorica nezna šta dalje.

Darko Richter, dr. med.

Dijete od 13 mj. s temperaturom preko 39,5, i proljevom, te nemogućnošću uzimanja tekućine na usta spada u dječji bolnički odjel za zarazne bolesti.

b.e.n

Poštovani,
tamo smo i završili, kao što ste i rekli. Dijagnoza- blaža dehidracija, virusni proljev i nakon toga trodnevna groznica. Stanje se popravilo nakon 3 dana i pušteni smo kući. Analiza stolice još nije gotova pa ne znamo što je uzrokovalo proljev (cijepljena je Rotarixom- tako da rota nije).
Ona još uvjek pije humanu 9 i na laganoj je dijeti (riža, tjestenina, krumpir, piletina). Stolica je zadnja tri dana 1 dnevno i to formirana, malo mekša.
Zanima me kada joj ponovo mogu početi uvoditi Bebimil 3 i ostalu hranu (jogurt, malo maslinova ulja, drugo meso...).
Unaprijed vam zahvaljujem na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Ostalu hranu joj uvodite onda kada su vam rekli kada su otpuštali dijete.