Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

pulmicort respule ili micronephrin

Margareta

MOja curica ima 22 mjeseca i već je dvaput bila hospitalizirana zbog subglotičkog laringitisa.
Prvi put je imala upalu grla pa nakon toga laringitis, a drugi put obadvoje zajedno. Imamo doma ovlaživač zraka i pokušavamo držati vlagu na 60%. Da li je to dovoljan postotak vlage? Imamo i inhalator i inhaliramo je 4 puta dnevno po 10 minuta fiziološkom. Da li je to dovoljno? Doktorica nam je preporučila da si kupimo micronephrin i inhaliramo je na prvi znak laringitisa njime. Vidim da vi preporučate pulmicort respule pa me zanima koja je razlika i šta je bolje. Micronephrin je dobivala u bolnici. Zanima me još da li treći krajnik ima veze s larigitisom.
Unaprijed Vam se zahvaljujem na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Vlaženje nema veze s laringitisom, i toga se manite.
Mikronefrin pomaže trenutno, no obično se laringitis potom opet malo vrati. Pulmicort djeluje protuupalno, treba malo duže, tj. oko 45 min., ali onda drži, i obično se napad ne vraća. Mogu se dati pomiješano u istoj inhalaciji. Za sprečavanje napada, na prvi znak prehlade i zvonkijeg glasa ili kašlja, dati najprije Pulmicort.

boza

a mozete li napisati omjer kako se daje mikronefrin?
1.)0,5 ml kako je pakiran + 3 ml fizioloske ili?

2) i kakv bi bio omjer kombiniranja s pulmikortom i kada zapravo kombinirat/ 3 ml fizioloske+ 0,5 ml mikronefrina + 2 ml pulmicorta od 0,5 mg/2ml ?

Darko Richter, dr. med.

Pulmicort 0,5 mg/2 ml + Micronephrin 0,5 ml + do 5 ml fiziol. otopine ili aquae redestill. (tj. fiziološke ili aquae 2,5 ml).

Margareta

Najljepša Vam hvala na brzom odgovoru.

mat_37

Poštovani Doktore:Nakon dijagnoze teškog laringitisa na srebrnjaku doktor nam prepisuje inhalacije budesonida (pulmicorta) i michronephrina .Do budesonida lako dolazimo u Italiji dok micronephrin nigdje ne možemo nači. Prodavačica koja je ujedno i doktorica,nakon obiđenih 30 ljekarni u Trstu daje nam po njoj odgovarajuču zamjenu za micronephrin,međutim ja nisam siguran u to pa bih zamolio vaše mišljenje.Lijek se zove adrenalina monico 1mg/1ml ali piše da je za injektiranje.NJegov sastav je:adrenalina mg 1----sodio cloruro mg 8----acido cloridico 1M ml 0,01----sodio metabisolfito mg 1----acqua p.p.i.q.b a ml 1----ph:2,5+3,5.Ako je za injektiranje,dali može iči u inhalator i u kojoj dozi ako je doza za michronephrin kod doktora na srebrnjaku bila 0.20 ml+4.75 AD.Možda če vam pitanje biti smiješno ali bez vašeg odgovora ja se bojim djetetu od 3 godine dati taj ljek. Hvala unaprijed kao i obično.

mat_37

Poštovani Doktore:Nakon dijagnoze teškog laringitisa na srebrnjaku doktor nam prepisuje inhalacije budesonida (pulmicorta) i michronephrina .Do budesonida lako dolazimo u Italiji dok micronephrin nigdje ne možemo nači. Prodavačica koja je ujedno i doktorica,nakon obiđenih 30 ljekarni u Trstu daje nam po njoj odgovarajuču zamjenu za micronephrin,međutim ja nisam siguran u to pa bih zamolio vaše mišljenje.Lijek se zove adrenalina monico 1mg/1ml ali piše da je za injektiranje.NJegov sastav je:adrenalina mg 1----sodio cloruro mg 8----acido cloridico 1M ml 0,01----sodio metabisolfito mg 1----acqua p.p.i.q.b a ml 1----ph:2,5+3,5.Ako je za injektiranje,dali može iči u inhalator i u kojoj dozi ako je doza za michronephrin kod doktora na srebrnjaku bila 0.20 ml+4.75 AD.Možda če vam pitanje biti smiješno ali bez vašeg odgovora ja se bojim djetetu od 3 godine dati taj ljek. Hvala unaprijed kao i obično.

Darko Richter, dr. med.

Mislim da je u najmanju ruku neobično da vam bilo tko propisuje lijek samo tako da ga propiše, a točno zna da ovdje nije registriran niti ga se može ambulantno nabaviti (mikronefrin). Ono tš su vam dali jes adrenalin, koji se također može inhalirati, ali u sasvim drugim dozama i razrjeđenju. NEMOJTE SAMI DAVATI DJETETU ADRENALIN U INHALACIJI.
Dosta je dati Pulmicort, a ako tako ne ide, odite u bolnicu da vam daju mikronefrin, ili adrenalin.

mat_37

U kojem razmaku mogu dijete inhalirati pulmicortom.Zahvaljujem se unaprijed

Darko Richter, dr. med.

1-2 puta dnevno, korz 1-2 dana (za laringitis).
To, dnevno, zanči da razmak između 2 inhalacije može biti od 30 min. do 23 i pol sata.

mat_37

Poštovani doktore:Može li Racepinephrine u slučaju jako lošeg stanja kod laringitisa zamijeniti Micronephrine.Znam daponovo ponavljam ista pitanja ali u Puli na svaki kašalj ili u našem slučaju lavež dijele antibiotike šakom i kapom i to na hitnoj iako dijete nema temperaturu i ima dijagnosticiran laringitis.Ako može, koji je omjer lijeka i fiziološke jer Micronephrine ne mogu nači a ovaj lijek sam danas nabavio.Unaprijed se zahvaljuje dosadni tata.Jednom sam pročitao vaš članak u kojem ste rekli :kada bi se naplačivala svaka inhalacija na hitnoj onda bi se roditelji malo više potrudili da dijecu inhaliraju kod kuče a ne da za svaku sitnicu trče na hitnu.Ja se sa time potpuno slažem i zato postavljam tolika pitanja a vama svaka čast na direktnim odgovorima i strpljenju.Zahvaljujem se unaprijed.

Darko Richter, dr. med.

Racepinephrine jest isto što i Micropephrine, tj. racemični epinefrin ili adrenalin. No, koja je doza,ovih o koncentraciji.
Imat uputu uz lijek, pa si čitajte.
Ne NE SAVJETUJEM taj lijek za kućnu upotrebu Hrvatima.

gabriel

Doktore molio bih vas za savijet-sinu od 4 godine je dijagnosticiran alergijski rinitis i laringitis.Teški napadaji kašlja nastupaju oko 2 ujutro i traju oko 2 sata.Na hitnoj dobiva inhalaciju i inekciju.Drugi dan doktorica prepisuje inhalacije kompresorskim inhalatorom sa ampulama Budesonide (pulmaxan).Kupujemo inhalator MEDEL -veličina čestica 2 mikrona.Kupujemo i dotični lijek ali vidim da vi preporučujete pulmicorte.Dali inhalator odgovara-Dali ovaj naš lijek može biti adekvatan kao pulmicorte-Dali ga miješati sa fiziološkom prilikom inhalacije,inače ampule su Budesonide (pulmaxan)0,5mg/ml.Hvala na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Pulmicort je budesonid, kao i Pulmaxan.
Zašto me pitate za miješanje s fiziološkom? Prvo, 0,5mg/ml ne znači ništa. Znači samo koliko je velikaampula i koliko je u njoj budesonida. =,5mg/ml može biti i u ampuli od 10 ml, kao i u onoj od 1mj. Najboje je da pročitate uputu uz lijek.

gabriel

2ml

Darko Richter, dr. med.

Što 2 ml?
Je li to 2 ml s koncentracijom 0,5mg/ml, ili 0,5 mg u 2 ml?
Doza je dvostruko različita.
No, ne škodi ni jedna niti druga. 2 ml nije potrebno povećavati s fiziološkom.

mat_37

Poštovani Doktore:sin 3 g dijagnosticiran laringitis i alergijski rinitis.Napadaji noćnog kašlja i gušenja prestaju nakon 3 dana uzimanja budesonida u respulama putem inhalacije.Nalaz pluča uredan.Ezinofili u nosu 4+.IGE 196.U Puli i srebrnjaku ne nalaze alergen putem prick testa i krvi.Več godinu i po dijete ima kontinuirane upale gornjih dišnih puteva i uha.Primio 13 doza antibiotika zadnju godinu a zadnji je Augmentin prije 20 dana.Sumnjali na gerb.Današnji nalazi od 14.06.2010-Heliobacter pylori negativan.--------Bris nosa u redu.---------Bris ždrijela :Haemophilus influenzae.To me najviše brine jer sam negdje pročitao da ona može izazvati upalu hrskavice grkljana.Molim vas kako postupiti i kojim antibiotikom (ako treba)jer mali uzima budesonide več 4 dana i to mu je u potpunosti blokiralo nočni kašalj ali danju svako tolko malo zakašlje.Dali da danas ukinem budesonide?Ako treba koji antibiotik koji i koliko jer u Puli nemaju pojma.Inače bris ždrijea je uzet na moje inzistiranje.USPUT:ukupni proteini--69 g/L------------Albumin--68.5 H%--------------Alfa 1 globulin 2.3 %--------------Alfa 2 globulin11.9%---------------b globulin8.5%----------------Gama globulin8.8 L%------------Albumin 47.2 g/L-----------------Alfa1globulin 1.6 g/L------------------Alfa2globulin 8.2 g/L-----------------b globulin 5.9 g/L--------------Gama globulin 6.1 L g/L. Molim vas za savijet oko riješavanja ove bakterije jer je dijete loše več godinu i više a posebno zadnjih mjesec dana.Unaprijed se zahvaljujem.

Darko Richter, dr. med.

Pulmicort ili Budesonid inhalacije se uzimaju 1-2 puta dnevno kroz 1-3 dana. Obično je dosta onaj prvi dan, tako da ne vidim zbog čega on to uzima još i 4. dana ili možda i duže. To nije dobro, ili onda ima neki drugi problem koji ne reagira na budesonid.
Sasvim sigurno nije bolestan od klice koju ste našli u ždrijelu, onako na svoj zahtjev. Što ste tražili to imate. Sada brinete.
Ja ne znam kako se liječi kliconoštvo, ali, ako tako hoće roditelj, koji je indicirao pretragu, onda bih ga uputio na to da na nalazu brisa piše i neki antibiogram, pa nega dijete liječi po tom antibiogramu. Ne valja se petljati u ono što ne razumijete, jer se nećete ispetljati.
Osim toga, sumnjam da je hemofilus nađen u brisu ždrijela, već će to prije biti bris nosa. itd.

mat_37

Nije febrilan.

Darko Richter, dr. med.

Sada, kad imate nalaz brisa, dajte jednu kuru antibiotikaprema antibiogramu (testu osjetljivosti) na nalazu. naravno da nije febrilan. Ja još nisam vidio da je roditelj "tražio" bris grla u svojeg febrilnog djeteta. To je uvijek u neko vrijem koje roditelju više odgovara.