Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

rast bebe od 2 mjeseca

bubica2015

Poštovani rodila sam 23.05.2016 curicu od 4kg i 51 cm. Sad je prošla 2 mjeseca i teška je preko oko 6100g i oko 60cm...Pije isključivo moje mlijeko na bočicu te joj ponekad dajem čaj od komorača. Beba mi se od prvog dana čini kao malo naprednija, no malo mi je čudno da je mogla toliko narasti u 2 mjeseca jer sam na internetu našla da bebe do 3 mj. rastu oko 2,5 cm do 3,8 cm mjesečno a ona je znači 5 cm mjesečno narasla za sada. Oprostite ako pitam gluposti ali dali je to normalno da tako brzo raste. Hvala na odgovoru.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Normalno je, samo izbacite čaj od komorača. Idealno bi bilo ako bi mogli nastaviti s dojenjem umjesto izdajanja. Ako ste imali problema sa povišenim šećerom u trudnoći javite se pedijatru.

bubica2015

Poštovani, beba će uskoro 5 mj. po noci spava odlično do sada se samo par puta probudila i trazila jesti inače kad bi postala nervozna u snu, i počela se okretati onda bih joj dala da jede tako radim i sada .zadnji obrok ima oko 19-20h pa oko 2h ju čujem kako se počne okretati i biti nemirna ali se neprobudi i to traje do nekih 3h i onda prestane, znala sam joj dati da jede u tom vremenu a nekad sam je pustila i do pola 5 pa bi joj dala jesti..Moje pitanje je dali smije proci toliko vremena, cijela noc da nejede..do sad sam joj davala kao što sam i napisala ali bih joj probala to ukinuti ako smije..malo me brine jer ako joj nedam da jede oko 3h u noci kad se rita (ali ne probudi) onda ima samo 5 obroka po 110-130ml (nezeli više)al to je jedva izmedu 600ml i 750ml na 24h..i primjetila sam da zbog toga ima i manje mokrih pelena..pokušala sam razvuci hranjene na 3,5 do 4h ali opet nepojede više od 130, nekad se znalo dogodit pa pojede 150ml ali rijetko..i kada treba uvesti vodu ako se uvodi dohrana, tipa ako pojede 2-3 male zlice mrkve na dan dali joj moram davati vode na zlicu? ili je dovoljno što pije mlijeko..

hvala na odgovoru

bubica2015

zaboravila sam napisati da je beba teška oko 7900 do 8100g. i da je sa 3,5 mj potpuno bila odbijala moje mlijeko i ad mlijeko par dana pa smo morali ici u bolnicu, gdje su nalazi bili dobri i nije ustanovljeno zašto je odjednom odbila moje mlijeko a nije htjela ni ad. Sad je opet na mojem mlijeku i zeli ga piti..

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Obzirom na težinu trenutni unos mlijeka nije dostatan. No ako uz to još i sisa, tada vjerojatno povuče još koliko joj treba. Ukratko ako dijete dobro napreduje na težini ne treba se brinuti, nemojte je buditi za hranjenje - može spavati koliko joj odgovara. Uz uvođenje dohrane nije nužno davati vodu. Ako ne napreduje na težini kako se očekuje treba se posavjetovati s pedijatrom. Pretjerana zabrinutost i nervoza oko hranjenja nerijetko uzrokuju odbijanje hrane, stoga nastojte biti što opušteniji i smireniji prigodom hranjenja. Nemojte se opterećivati količinama koje dijete unese, važite je svakih 3-7 dana.