Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

rast djeteta

bemf

Djevojcica je sa 14 godina bila visoka 161 cm i od tada,vec 2 godine narasla je do 162 cm.Visina oca 183 cm,visina majke 167 cm i u obitelji su svi relativno visoki.Hoce li dijete jos narasti i dali bi trebali napraviti neke preglede?Dijete je zdravo i nema nikakvih problema.Dali je usporen rast pokazatelj nekih zdrastvenih problema ?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prema visini roditelja očekivana visina kćeri bi bila nešto viša od trenutne. Ako je dobila prvu menstruaciju tada se rast završava u naredne 1-2 godine. Ako ste zabrinuti treba obaviti konzultaciju s liječnikom. Ukoliko postoji izraženija pothranjenost ili probavne smetnje tada se može posumnjati da je nešto niži rast posljedica bolesti probavnih organa. Kada je riječ o procjeni potrebe za endokrinološkom obradom odluku prepustite njezinom liječniku primarne zdravstvene zaštite.