Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Razlika između ptičje i obične gripe

Ana

Molim Vas objasnite mi razliku između ptičje i obične gripe te kako se one liječe i preveniraju?

Veliko hvala!

Dr. Darko Richter

Ptičju dobivaju ptice, a običnu imaju ljudi. Više-manje, svaka je gripa prvo bila ptičja, zatim je prešla na ljude. Kada se to desi, ljudi, koji su do tada obolijevali i prokuživali se nekom dugogodišnjom varijantom ptičje gripe, koju su počeli nazivati "običnom", sada najedanput nemaju imunost prema novoj, "ptičjoj" gripi. U tome je problem. Liječe se jedna i druga lijekom oseltamivir (Tamiflu) - tbl., i inhalacijama zanamavira (Relenza). Običan se gripa prevenira cijepljenjem, i to redovitim godišnjim cijepljenjem, a ptičja se gripa isto prevenira cijepljenjem, ako ima cjepiva, a još ga nema. Mađari su nešto napravili, ali do potvrde dug je put.