Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Sniženi imunoglobulini

markozg

Poštovani,

otac sam 2.5-godišnjeg dječaka,
nakon sumnje na alergiju na mlijeko, učinjeni su svi uobičajeni testovi, uključujući i krvne pretrage,
svi rezultati su dobri, osim imunoglobulina gdje su vrijednosti sljedeće:

IgG - 3,9
IgA - 0,31
IgM - 0,45

Dijete nije boležljivo i ne živi u sterilnim uvjetima, ima crvenilo na licu od dojenačke dobi koje se pojavi pa nestane i to bi bilo to od ikakvih znakova "slabosti",
na alergiju smo posumnjali radi kratkog perioda nadutosti i noćnog buđenja u kojem je jedina poveznica bila - mlijeko, nikakvih konkretnijih naznaka alergije nije bilo.

Molio bi Vas komentar na gorenavedene vrijednosti i cijenio bi savjet.

Zahvaljujem

Lili987

Poštovani, imam 4i pol mjesečnu curicu kojoj su rađene krvne pretrage zbog osipa i slabijeg napredovanja na težini prema pedijatrici. Dijete je rođeno s 3370g, a sa 4 i pol mjeseca ima 6000g.U nalazima stoji da je elektroforeza:
beta globulin 4,86 g/L snižena i 8,1%(u granicama normale)
gama globulin 2,7g/L snižen i 4,5% snižen
albumin 69,8 %povišen
alfa 2 globulin 13,1 % povišen
albumin/globulin 2,31 g/L povišen i ALT povišen 69
Što se tiče IMUNOGLOBULINA nalazi su sljedeći: IgA 0,18 g/L, IgG 2,54 g/L, IgM 0,49 g/L i IgE 14,12 kIU/L.
Od ostalih nalaza trombociti su povišeni 477, a sve ostalo u granicama normale.
Što možete isčitati iz ovih nalaza za dojenče od 4 i pol mjeseca, te recite prognoze. Iskreno, naš pedijatar me zabrinuo svojim objašnjenjem nalaza.
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

markozg: nalazi su uredni, smetnje mogu biti uzrokovane laktozom - mliječnim šećerom kojeg nema u prerađevinama mlijeka - npr jogurtu, kefiru, svježem siru. Pokušajte davati mlijeko sa smanjenom količinom laktoze (ima ga u dućanima).

Lili987: prema težini ne vidim problema u napredovanju. Nalazi ne ukazuju na nedostatak imunoglobulina, zapravo su njihove vrijednosti i vrijednosti svih gamaglobulina primjerene dobi. Nema znakova pothranjenosti (albumini su normalni). Nešto povišene vrijednosti jetrenog enzima se mogu vidjeti često i treba ih kontrolirati. Ništa konkretno se ne može zaključiti iz svih ovih podataka, potrebno je imati uvid u stanje djeteta, njegovu prehranu i eventualne smetnje. Ovako ne vidim razloga za brigu.

jel-ko

Poštovani,

molim vas savjet: 1,5 godišnje dijete, sumnja na celijakiju zbog proljevastih stolica (koje nisu masne ni pjenušave) i izbočenog trbuščića. normalno jede, nema malnutricije, jako aktivno dijete. pojava djelomično prerađene hrane u stolici. liječnica uputila na imunološke pretrage:
tTg-igA<0,6 RU/mL
DGP-IgG: 8,3 RU/mL; čime su mi rekli u labosu da se isključuje celijakija.

ono što mene muči je igA nemjerljiv (rezultat <0,062g/L)

možda još treba spomenuti da je djete anemično nisko željezo i mikrocitoza (nemam točne podatke o vrijednostima)
liječnica je na godišnjem još par tjedana pa me zanima možete li me uputiti što dalje mogu poduzeti'

unaprijed se zahvaljujem

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Trebat ce iskljuciti alergiju na namirnice. Nemjerljive razine IgA najcesce ne uzrokuju probleme, no na taj podatak treba upozoriti lijecnike u slucaju da treba dobiti transfuziju zbog mogucih nezeljenih reakcija. Kada se vec radi obrada na alergiju preporucam da se naprave hormoni stitnjace i antitijela jer se nerijetko nađe i autoimuna upala štitnjače - Hashimottov tireoiditis.

jel-ko

Poštovani, hvala na pruženim informacija.
ako mi samo možete pružiti informaciju vezanu za transfuziju, koju ste spomenuli. koji bi bili te neželjene reakcije koje bi zahtjevale transfuziju? na što bi trebalo obratiti pozornost.

naime, liječnica je još desetak dana na godišnjem pa da li je nužno krenuti u neke pretrage hitno (druga pedrijatrica ili hitna) ili pričekati povratak naše pedrijatrice?

unaprijed se zahvaljujem

jel-ko

shvatila sam što ste zapravo htjeli reći za transfuziju. nisam dobro pročitala Vaš komentar.

ali drugo pitanje me i dalje zanima. da li je potrebno hitno postupanje ili se može pričekati naša liječnica?

Srdačan pozdrav

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nema zurbe, sacekajte svoju pedijatricu.