Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Štitnjača

mvuksic

Poštovani, ja sam još jedna u nizu zbunjenih majki. Naime imam djevojčicu staru 6,5 godina koja je do sada bila zdrava. Prije 6 mj upućena prvi puta u endokrinošku amb. radi smanjena rasta. Napominjem da u anamnezi stoji majka i otac oboje 168. cm, više članova obitelji s očeve strane nižeg su rasta. Dijete je tada bilo 106 cm (rođena 2600 g RD 47, apgar 10) Tada učinjene pretrage: FT4-16,3 - FT3 4,09 - TSH 3,88 i HGH 1,14, RTG zapešća koji odgovara za dob 7 godina), uz preporuku kontrole za 6 mj. Sada nakon 6 mj zbog učestalog rinitisa odlazimo kod pulmologa gdje nakon vađenja krvi (ukupni IgE 679) i prick testa ustanovljujemo da je i alergična (razne biljke i trave), a ujedno imamo već i zakazanu op. trećeg krajnika, (sada mjerena 108 cm (50c -I,8 SD, TT 19 kg (25c)) a u kontrolnom testiranju hormona 23.04.09. nalazi: FT4 13,4 - FT3 4,39 - TSH 7,455 te HGH 3,31. Nakon toga ponavljamo pretragu krvi (08.05.09.) te dobivamo sada uredne vrijednosti: FT4 13,9 - FT3 5,00 - TSH 4,097 - TGA 10,1 - TPO 6 i TSI 0,48, učinimo i UZV štitnjače (18.05.09): ehografski su se prikazala oba režnja štitnjače. DR je veličine 3,6x1,0x1,1 cm. Istmus je debljine 0,1 cm, LR je veličine 2,9x0,7x1,1 cm. Oba su režnja hipoehogenije, nehomogenije strukure s nešto hiperehogenih tračaka, bez čvorova. ZAKLJUČAK: Manja štitnjača obostrano sa znacima difuzne bolesti, bez čvorova. Punkcija nije učinjena zbog dobi djeteta a i ne nalazi se ograničenih područja niti čvorova. Dijete je za sada eutiroidno te nema potrebe za uvođenjem terapije. Nadam se da razumijete moju zabrinutost, posebice što nalaz UZV štitnjače nije u redu a naravno hormoni se mijenjaju, a evidentno da je i narasla samo 2 cm u 6 mj. Što je moglo uzrokovati takve promjene na UZV nalazu, te da li se možda radi o nekakvim promjenama na hipotalamusu i hipofizi, te da li bi trebali odmah isključiti i takvu mogućnost ili čekati do pojave nakakvih drugih simptoma. Inače dijete za sada ne pokazuje nikakve očite smetnje. Štitnjača palp. se ne odima uvečanom. Unaprijed Hvala !

Darko Richter, dr. med.

Mene UZ štitnjače apsolutno ne zanima. Za komentar UZ nalaza treba uvijek pitati onoga, tko je taj UZ radio.