Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Streptokok u vrtiću

VjekoZal

Pozdrav,

iako znam da to nije nista neobicno, upozoreni smo da se pojavio streptokok u vrtiću koje pohađa naše dijete.
Trebamo li podueti neke posebne mjere po tom pitanju ili eventualno na neko vrijeme maknuti dijete iz vrtića?

unaprijed zahvaljujem

Darko Richter, dr. med.

Mjere, ako ih tko poduzima, stvar su liječnika nadležnog za vrtić, odnosno pedijatra pojedine djece u vrtiću, a obično više djece, jer su uglavnom iz kvarta, imaju istih par pedijatara.

VjekoZal

Imate pravo, pitanje je bilo krivo formulirano.
Idemo ga dakle prilagoditi: ima li smisla privremeno maknuti dijete iz vrtića kako bi ga zastitili od zaraze?

hvala

Darko Richter, dr. med.

Ima, ako dijete još nije zaraženo. Samo, ne znamo kada ga vratiti. Jer, streptokok može ostati u ždrijelu ili nosu određenog broja djece, koja onda predstavljaju kliconoše,i opet mogu zaraziti druge, koji mogu oboliti, ili postati kliconoše. Tako da mislim da treba učiniti onako kako rade svi, tj., s datom informacijom otići svojem pedijatru koji vjerojatno ima određeni pregled događanja u tom vrtiću.