Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Sum srca

jelena94

Sum srca registrovan na rodjenju,PTM 3600,sada 5kg star 2 mjeseca i 10 dana .Ne zamara se pri hranjenju.
Eupnoicna,bez cijanoze
Pulmo:b.o
Cor. nema thrill akcija ritmicna ,jasnih tonova,muzikalan sistolni sum 2/6 duz leve ivice sternuma, normalno udvojen IIton nas AP.
AF se simetricno palpiraju sa brahijalnim.
jetra i slazena se ne palpiraju
color dolppler srca.
SS,AV sklad.adekvatne venske drenaze.
Septuimi intakti
leva komora je veca od desne
LK EDD 22 MM,kruzna regularnih protoka IVS,veca od desne
Normalna morfologija i protoci na AV valvulama.
Lamiranat protok na Ao i AP
LA 13 MM AORTA 11,5MM
Na mestu DAP ne registruje se protok.
Ao levog luka uredne morfologije i protoka
Perikard :b.o
Nema elemenata za strukturno oboljenje srca.
Kontrola za 1 godinu.

Molim vas za vase misljenje o ovom nalazuu..jer ipak zelim da cujem jos necije misljenje.I dal ce beba imat kakvih smetnji u razvoju dal ce moci nesmetano obavljat aktivnosti u fizicke u buducnosti.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prema nalazu nema nikakvih znakova bolesti srca i šum najvjerojatnije uzrokuje strujanje krvi kroz normalne srčane strukture (mišićne niti koje drže zaliske). Dakle riječ bi bila o takozvanom nedužnom srčanom šumu koji nema nikakvog odraza na rast i razvoj djeteta. Obzirom da predstoji period brzog rasta mudro je obaviti kontrolu za godinu dana no možete biti bez brige.

diki_86

Djecak star 22 mjeseca bio je na sistematskom pregledu i pedijatrica je spomenula sum na srcu koji je odlucila samo pratiti.molim za jos jedno misljenje.djecak nema nikakve tegobe.zdrav je.zivahan,dobro jede,jedino sto malo losije spava.evo sto je pedijatrica napisala u jednom nalazu.
Nad plucima auskultatorno uredan sum disanja. srcana akcija ritmicna, tonovi jasni, uz lijevi rub sternuma u 2 icp cujan sistolicki sum intenziteta 2/6,prekordij miran.
Molim vas vase misljenje, da li bi trebalo dijete voditi dalje na pretrage ili da se nastavi samo pratiti.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ovisi o karakteristikama šuma, ako je vibratorni (muzikalan) tada je riječ o nedužnom šumu (zdravo srce). Ako ima drugačije obilježje (poput puhanja ili struganja) tada može biti riječ o srčanoj grešci (blažoj koja nema odraza na funkciju srca). Vjerojatno je riječ o prvoj varijanti obzirom da nije zatražđen pregled kardiologa.