Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

TREĆI KRAJNIK

Što je to, zapravo? koje tegobe može uzrokovati?kada se vadi zašto?
hvala puno

Darko Richter, dr. med.

Treći krajnik je treći od četiri krajnika. Prva dva palatinalna,onda treći i ondalingvalni. Kada je povećan, zove se adenoidnim vegetacijama. To je limfno tkivo iza nosa, a iznad mekog nepca, pa se ne vidi kroz usta, već kroz nos, endokopski. Vadi se ako ne možete disati kroz nos jer je povećan, a uz to su česte upale uha.

ankica1982

Poštovani, moj sin ide u jaslice od travnja prosle godine, te je u toj godini 9 puta pio antibiotik zbog upala uha.. 3 puta smo bili kod orl na pregledu, krajnik ni jednom nije pogledan, i sad je opet dobio samo belogent mast 5 dana uz komentar da su uši ružičaste i da bi to bio na timpanogramu nalaz c, bez dodatnog objasnjenja. Timpanometrija nije rađena nikad, a treci krajnik nije pogledan nikad. Trebamo li potraziti drugo misljenje? Naruceni smo opet za 3 tjedna na pregled..

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Pregled trećeg krajnika ne bi trebao biti problem, iako je malo neugodan ako je u pitanju vrlo maleno dijete. Timpanometrija je pouzdana i nije neugodna pretraga, no katkada se već pregledom može procijeniti situacija sa srednjim uhom i trećim krajnikom bez navedeneih pretraga. Potrebno je praćenje, ne treba žuriti, obavite kontrolu pa ćete vidjeti što kažu. Pitajte kod kontrole za ove pretrage.