Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Tumačenje krvne slike

jellenna

Poštovani,
Molila bih Vas za mišljenje o nalazu krvne slike kod dječaka od 11 mjeseci!
WBC 6.0
Lymph# 4.0
Mid# 0.5
Gran# 1.5
Lymph% 65.7%
Mid% 8.6%
Gran% 25.7%

HGB 131 g/L
RBC 5.05

MCT 37.6%
MCV 74.5 fL
MCH 25.9 pg
MCHC 348 g/L
RDW-CV 13.8%
RDW-SD 36.5 fL

Krvnu pretragu smo radili jer ga je 5 dana mučio proljev uz nedostatak apetita.
Unaprijed zahvalna.

Darko Richter, dr. med.

Dobra je.

zd-mama

Poštovani, molim vas za tumačenje krvne slike isključivo dojenog dječaka starog 5 mjeseci/7.5kg .
leukociti 5,6
eritrociti 4,04
hemogl 108
hematokr 0,323
MCV 79,8
MCH 26,7
MCHC 334
RDW 12,2
trombociti 466
MPV 7,4
SEGM. NEUTROFILI 8,0
LIMFOCITI 79,0
MONOCITI 7,0
EOCINOFILI 4,0
BAZOFILI 0,0
REAKT. LIMFOCITI 1,0
NESEG. NEUTROFILI 1,0.
Pretragu smo radili jer je dijete isključivo dojeno pa sam bila zabrinuta dobiva li dovoljno željeza s obzirom da sam ja na granici slabokrvnosti.
hvala

Darko Richter, dr. med.

Dijete ima mikrocitnu, hipokromnu anemiju, koja je najcesce odraz nedostatka zeljeza.

zd-mama

hvala Vam na odgovoru, ali....dobili smo i drugo mišljenje: našu pedijatricu ne zabrinjavaju vrijednosti željeza već neke druge. pitala je da li su nam možda promakli neki drugi simptomi koji bi ukazivali možda na virozu pa nas ponovno šalje vaditi krv i urin za 7 dana. Mene je brinulo željezo i zelena (u pravilu zelena, ponekad sluzava a ponekad zelena stolica). Javim Vam se s novim nalazima isto? Veliki pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Ostali dio krvne slike jest uredan, ili ukazuje na virozu. Urin s time nema nikakve veze i ne znam zbog čega se traži uz ovakvu krvnu sliku.

zd-mama

Poštovani,
po naputku naše pedijatrice radimo nove pretrage krvi:
Leukociti ....................6,8
Eritrociti...................... 4,23
Hemoglobin ..........113
Hematokrit .................0,336
MCV.......................... 79,4
MCH......................... 26,8
MCHC .....................337
RDW .........................12,4
Trombociti ..............387
MPV............................. 7,1
segm. neztrofili........20,3
limfociti .....................69,1H
Monociti .......................7,5
eozinofili ......................2,5
bazofili.......................... 0,7
-------------------------------------i urina:
Eritrociti/Hemoglobin..... -neg
bilirubin ............................-neg
urobilinogen..................... -norm
ketonski spojevi ..............-neg
proteini...............................-neg
nitriti.....................................neg
glukoza...............................norm
pH vrijednost ....................6,0
specif.težina ......................1,000
leukocitna esteraza .........neg
Kako do pedijatrice ne možemo prije ponedjeljka, molim Vas još jedno tumačenje.
I je li i ovaj nalaz Vama potvrđuje mikrocitnu hipokromnu anemiju i kako je ja mogu liječiti ukoliko našu pedijatricu ponovno ne budu brinule vrijednosti željeza?
Hvala unaprijed.

Darko Richter, dr. med.

"I je li i ovaj nalaz Vama potvrđuje mikrocitnu hipokromnu anemiju i kako je ja mogu liječiti ukoliko našu pedijatricu ponovno ne budu brinule vrijednosti željeza?"željeza.
Ovaj nalaz malo manje od prethodnog potvrđuje mikrocitnu hipokromnu anemiju koju vi ne možete liječiti bez svoje pedijatrice koju će sada malo manje brinuti vrijednosti željeza. Ali će je ipak brinuti, tako da će vas poslati na još jednu krvnu sliku z akoji tjedan.