Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Tvrda stolica i problem kod defekacije

SvenJTD

Poštovani,

ovim putem Vas tražimo za savjet vezano za naše 7.mj. staro muško dijete koje ima problema s vrlo tvrdom stolicom kod defekacije (stolica je kugličastog oblika, teksture plastelina i zahtjeva veliki napor kod izlaženja, te prema vidljivom i bol kod djeteta).
Problem je počeo i traje oko 1,5 mjeseci, te ću probati ukratko napisati sve što smo probali.
1. PODACI:
- dijete je dnevno aktivno preko 12 sati, znači sjedi, bočno sijedi, saginje se u sjedećem položaju, okreće, pomalo puzi četveronoške, itd., također je svaki dan vani u kolicima min. oko 1,5h zavisno o vremenskim prilikama.
- od prehrane dobiva Novalac 2, te od nedavno Novalac IT 2-3 puta dnevno (ujutro i navečer)
- od "krute (kašaste)" hrane jede kruške, jabuke, šljive, bananu, brokulu, cvjetaču, tikvice, korabu, špinat, blitvu, mrkvu, puretinu i piletinu (1 voćni i 1 povrtni obrok dnevno)
- od hrane u prahu jede Bebimil Gris i Voće, te proso, heljdu, rižu - 1 dnevno
- također u povrtni obrok dobiva HIPP repičino ulje
- dnevni unos tekućine je cca. 240ml čiste vode i 240 do 480ml svježe iscjeđenog soka kruške ili jabuke u omjeru 1/3 s vodom (80ml soka, 160ml vode)
- dijete također konzumira tekućinu za vrijeme hranjenja krutom hranom

2. ISPROBANO
- sok od skuhanih suhih šljiva
- obrok od skuhanih suhih šljiva
- svježe iscjeđeni sok od kruške i jabuke
- izbacivanje mrkve, riže i banane iz prehrane
- masaža abdomena
- kupovni obroci i sok od šljive
- probiotske kapi
- čepići - ostaju nerazgrađeni u izmetu

3. NAPOMENA
- dijete je dobre volje i ima apetit
- stolica je uredna (min 1x dnevno, s povremenim izostajanjem u trajanju do max 2 dana)

Kako je sve više potrebno naše "asistiranje" kod defekacije u obliku stiskanja nogu na abdomen, molim Vas za pomoć u obliku savjeta kako omekšati stolicu i izbjeći sve veći strah djeteta od defekacije zbog očigledne pojave boli.

Unaprijed zahvaljujem i isprika na dugom postu, ali htjeli smo pokriti sve.
LP

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Uvedite maslinovo ulje. Započnite Portalak (lactulosa) 5 ml na dan, ujutro. Ako se stolica ne razmekša povećavajte dozu svakih par dana za 2,5 ml. Možete povećavati do 15 ml. Ako ne postignete željeni učinak prpeoručam pregled gastroenterologa. Ako postignete da stolica bude kašasta zadržite navedeni režim davanja lactuloze 3 mjeseca pa pokušatje postupno smanjivati dozu.