Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

povisen bilirubin i enzimi kod bebe

djtahi

Pozdrav, novi sam na forumu i nemam bas puno iskustva. Imamo bebu 42 dana staru sa povisenim bilirubinom i pojedinim enzimima. Nalazi su sljedeci:

Prvi nalaz je bio sa 28 dana starosti (krv vadjena iz prsta): Ukupni bilirubin 208, direktni 10, indirektni 198. Nije nista poduzeto osim pojacanog izlaganja dnevnom svjetlu.

Nalazi od prije 2 dana (krv iz vene): Bilirubin ukupni 151,2 ; direktni 17,9 ; indirektni 133,3 ; urea 1,9 ; creatinin 30; creatin kinaza 79; alkalna fosfataza 284; AST 112; ALT 51; GGT 277, LDH 608;

Nalaz urina: izgled zamucen zut ph 6,5 proteini 0,30 gustoca malo manja,urobilinogen 16, leukociti 25-30, bakterije nesto.
Stolica zuckaste do blago zelenkaste boje.
beba je rodjena sa 2800g 49cm, terminsko diijete,
Sada ima 3300g 53cm

Predlozena je hospitalizacija.

DA li mi mozete nesto objasniti o ovim nalazima, da li su mnogo zabrinjavajuci, i da li je poremecaj enzima povezan da bilirubinom i na koji nacin.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nalaz urina nije uredan i zbog mlade dobi svakako je potrebno bolničko liječenje. Povišeni nalazi bilirubina i jetrenih enzima mogu biti posljedica upale mokraćnih kanala. Trebat će isključiti i neke uzročnike upale jetre (viruse, parazite).

djtahi

Beba je zadrzana u bolnici 5 dana, tokom boravka praceni nalazi i razvoj bebe, obzirom da su nalazi pokazali da su vrijednosti bilirubina i enzima u opadanju (posebno direktni sa 17,9 na 6,5) i da beba dobija na tezini, ima urednu stolicu, otpustena je iz bolnice. Uradjeni su i UZ srca i mozga te eho abdomena - sve uredno. Imamo kontrolu za 10 dana kada ce biti gotovi jos neki nalazi, predpostavljam na viruse.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Sve bi trebalo biti uredu happy